Po godzinach

Internauta znalazł sposób, jak zapobiec fałszowaniu głosów w wyborach. Wystarczy zabrać ze sobą ten jeden przedmiot

Kwestia reformy prawa wyborczego w naszym kraju spędza ostatnio opinii publicznej sen z powiek. Przedstawiciele władzy twierdzą, że chodzi o usprawnienie procesu wyborczego, zapobieganie pomyłkom, błędom lub fałszerstwom, czy zwiększeniu udziału obywateli w procesie sprawowania władzy. Z kolei krytycy pomysłów zgłaszanych przez PiS twierdzą, że chodzi wyłącznie o utrudnienie lub nawet fałszowanie procesu wyborczego, celem utrzymania się przy władzy.

Szczególne kontrowersje wywołały propozycje zapisów o nowej definicji znaku x na karcie wyborczej. Zgodnie z propozycją znak ‘x’ to “co najmniej” dwie linie.

Bez górnego limitu. Ponadto dopiski zaś i inne znaki poczynione przez wyborcę na karcie do głosowania poza kratką, jak również wkraczające w obręb kratek, mają nie mieć wpływu na ważność głosu.

Co to oznacza w praktyce? Obecnie bowiem dopiski i inne znaki na karcie nie wpływają na ważność głosu, o ile nie znajdują się w kratkach. Inaczej głos jest nieważny. Bezwzględny wymóg czystych wszystkich kratek poza tą, w której wyborca oddał głos, jest zdaniem ekspertów kluczowym zabezpieczeniem przed sfałszowaniem głosu. Bo jeżeli “inne znaki” mogą być w kratkach i głos pozostaje ważny, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby niepowołana osoba zamazała głos wyborcy i dostawiła krzyżyk w innej kratce.

Dlatego też w internecie zaczęły się pojawiać pomysły na walkę z potencjalnym fałszowaniem głosów. Wśród propozycji można spotkać przyjście z własnym długopisem, zamalowanie wszystkich pól jednolitym kolorem, a następnie oddanie głosu na wybranego kandydata poprzez postawienie krzyżyka lub znaku x.

Najbardziej pomysłowe jest jednak podejście polegające na zabraniu ze sobą na wybory nożyczek. Dzięki temu można wyciąć te pola, które nas nie interesują, zaś głosu nie będzie się dało sfałszować…

fot. Shutterstock/praszkiewicz                  

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”250″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie