Gospodarka

Inflacja w Polsce to poważny problem? Nie dla wiceministra, który kuriozalnie tłumaczy to niebezpieczne zjawisko

Ale inflacja narasta w dużo dłuższym okresie. Proszę zwrócić uwagę, jakie wyniki mieliśmy pod koniec 2020 roku, a jakie miała Hiszpania. Bądźmy poważni. Inflacja jest konsekwencją okresu trzyletniego, w którym nie mieliśmy kryzysu. Tymczasem Hiszpania była na głębokim minusie.

Pan doskonale o tym wie, więc proszę być uczciwym – odparł Buda.

Wynagrodzenia rosną – czy to prawda?

My tu dywagujemy na jakimś dużym poziomie, tymczasem istota sprawy sprowadza się do tego, czy za pieniądze, które rodzina czy obywatel otrzymuje, może kupić więcej czy nie w koszyku dóbr podstawowych. Czy jego wynagrodzenie wzrasta adekwatnie do innych procesów gospodarczych, czyli w tym przypadku do wzrostu cen – dodawał wiceminister.

Jak zaś wygląda sprawa wzrostu płac? Sprawa jest skomplikowana. Choć w lipcu średnia płaca w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników była o 8,7 proc. wyższa niż rok wcześniej, pamiętajmy , że wynika to z danych GUS. Urząd uwzględnia zaś tylko informacje z dużych i średnich firm. Nie bierze pod uwagę tych, które mają zatrudnionych na etacie mniej niż dziesięciu pracowników. Nie uwzględnia też osób zatrudnionych na umowy zlecenie czy o dzieło. Oznacza to, że rzekomy wzrost wynagrodzeń może być niższy, niż podaje nam GUS i czym chwali się rząd.

Źródło: Tok Fm


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie