Gospodarka

Inflacja w Polsce to poważny problem? Nie dla wiceministra, który kuriozalnie tłumaczy to niebezpieczne zjawisko

Ale inflacja narasta w dużo dłuższym okresie. Proszę zwrócić uwagę, jakie wyniki mieliśmy pod koniec 2020 roku, a jakie miała Hiszpania. Bądźmy poważni. Inflacja jest konsekwencją okresu trzyletniego, w którym nie mieliśmy kryzysu. Tymczasem Hiszpania była na głębokim minusie. Pan doskonale o tym wie, więc proszę być uczciwym – odparł Buda.

Wynagrodzenia rosną – czy to prawda?

My tu dywagujemy na jakimś dużym poziomie, tymczasem istota sprawy sprowadza się do tego, czy za pieniądze, które rodzina czy obywatel otrzymuje, może kupić więcej czy nie w koszyku dóbr podstawowych. Czy jego wynagrodzenie wzrasta adekwatnie do innych procesów gospodarczych, czyli w tym przypadku do wzrostu cen – dodawał wiceminister.

Jak zaś wygląda sprawa wzrostu płac? Sprawa jest skomplikowana. Choć w lipcu średnia płaca w firmach zatrudniających ponad 9 pracowników była o 8,7 proc. wyższa niż rok wcześniej, pamiętajmy , że wynika to z danych GUS. Urząd uwzględnia zaś tylko informacje z dużych i średnich firm. Nie bierze pod uwagę tych, które mają zatrudnionych na etacie mniej niż dziesięciu pracowników. Nie uwzględnia też osób zatrudnionych na umowy zlecenie czy o dzieło. Oznacza to, że rzekomy wzrost wynagrodzeń może być niższy, niż podaje nam GUS i czym chwali się rząd.

Źródło: Tok Fm


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie