Gospodarka

Inflacja szaleje jak Macierewicz na urodzinach Rydzyka, a emeryci musza zaciskać pasa. Tyle kasy seniorzy realnie stracili w tym roku

Według ocen ekspertów inflacja dopiero się rozkręca. Na wzroście cen najbardziej tracą obywatele z niskimi świadczeniami. Ile stracili emeryci?

Z miesiąca na miesiąc obserwujemy coraz wyższe odczyty inflacyjne. Wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że w listopadzie inflacja doszła do 7,7 proc. i jest najwyższa od dwóch dekad.

W październiku wyniosła 6,8 proc. Drożyzna fedruje portfele Polaków, a najbardziej odczuwają ją osoby z najniższymi dochodami. Wśród nich są emeryci. Fakt.pl wyliczył, ile stracili.

Do swoich obliczeń, dziennikarze “Faktu” skorzystali z kalkulatora inflacji, który jest dostępny na stronach Ministerstwa Finansów. Punktem wyjścia był marzec, gdy emeryci otrzymują waloryzację. Stacją docelową październik.

Wartość minimalnej emerytury stopniała o 45 zł, przy przeciętnym świadczeniu “strata” wynosi już 90 zł – Realna wartość świadczenia obniżyła się o kilkadziesiąt złotych miesięcznie – mówi w rozmowie z “Faktem” dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Dr Antoni Kołek pokazuje realny ubytek w portfelu na przykładzie emeryta otrzymującego świadczenie w wysokości 2 tys. 200 zł. Z tej kwoty wydaje 1 tys. zł na opłaty, a codziennie robi zakupy i wydaje 40 zł – Spadek wartości pieniądza sprawia, że zabraknie mu środków na dwa dni w miesiącu. Oczywiście wyliczenie ma charakter uśredniony, ale pomaga to zrozumieć, jakie są konsekwencje inflacji – tłumaczy.

Rząd oraz Narodowy Bank Polski przespali moment w którym musieli wkroczyć do akcji i podjąć działania mające na celu zniwelowanie skutków inflacyjnych. Teraz desperacko podnoszone są stopy procentowe, a Mateusz Morawiecki przygotowuje pakiet antyinflacyjny, zawierający m.in. obniżkę podatków na określony czas. W ocenie ekonomistów, gdy “tarcza antyinflacyjna” przestanie obowiązywać, najubożsi dostaną jeszcze większy finansowy łomot po kieszeniach niż teraz.

Źródło: Fakt.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie