Polityka i Społeczeństwo

Inflacja rośnie, a PiS-owi spada poparcie też w zawrotnym tempie. Takie tąpnięcie to początek nowego trendu? [SONDAŻ]

W najnowszym sondażu wyborczym CBOS Prawo i Sprawiedliwość nadal wygrywa wybory. Na partię zagłosowałoby obecnie ponad 32 proc. ankietowanych. To jednak spadek o 3,6 pkt proc.

Nowy sondaż

Sondaż Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) wykonano w dniach od 30 maja do 9 czerwca.

Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby teraz 32,4 proc. ankietowanych, co przekłada się na spadek o 3,6 pkt proc. – to najwięcej w zestawieniu.

Liderami opozycji pozostają politycy z Koalicji Obywatelskiej, która może pochwalić się wynikiem 16,6 proc. ankietowanych. To też spadek, ale o 2,7 pkt proc.

Na 3. miejscu mamy Polskę 2050 Szymona Hołowni. Na tę partię chce zagłosować 11,9 proc. badanych (wzrost o 2,4 pkt proc.). Wzrost poparcia zanotowała również Konfederacja z 3,3. proc. do 4,5 proc. O 0,6 pkt. proc., do 3,8 proc. spadło poparcie dla Lewicy. Do Sejmu nie wchodzą PSL i Kukiz ’15.

Badanie CBOS zrealizowano na próbie liczącej 1050 osób.

Inny sondaż

Spójrzmy teraz na drugi sondaż, który pojawił się w podobnym czasie. Z badania Kantaru, jakie zostało przeprowadzone dla “Gazety Wyborczej”, wynika, że Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory z wynikiem 32 proc. To skok o 3 pkt proc. w porównaniu do maja.

O 2 pkt proc. spadło poparcie dla Koalicji Obywatelskiej. Na tę zagłosowałoby 22 proc. ankietowanych.

Polska 2050 utrzymuje poparcie na poziomie 10 proc. Bez zmian są też notowania Lewicy, którą popiera 8 proc. wyborców. Wzrost zanotowała Konfederacja z 4 proc. do 7 proc. Ludowcy ponownie nie przekraczają progu wyborczego (wynik 3,6 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 7-9 czerwca, za pomocą wywiadów telefonicznych CATI, na 1000 osobowej, reprezentatywnej próbie ogółu dorosłych Polaków.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie