Polityka i Społeczeństwo

Ile zarobił Władimir Putin? Rosyjski przywódca pochwalił się swoim majątkiem – przynajmniej tym oficjalnym

Putin - sojusznik czy wróg? Trudne związki Rosji z polską władzą
fot. Shutterstock/Timofeev Sergey

Władimir Putin przedstawił swoje oświadczenie majątkowe. Prezydent Rosji pochwalił się zarobkami w wysokości blisko 10 milionów rubli. Ale na tym jego majątek się nie kończy.

Oświadczenie majątkowe Władimira Putina za 2019 rok zostało opublikowane na stronie Kremla. Wynika z niego, że prezydent Rosji zarobił w zeszłym roku 9 milionów 726 tysięcy rubli – co jest równowartością około 490 tysięcy złotych.

To o około miliona rubli więcej, niż Putin zarobił w 2018 roku.

Oczywiście na zarobkach majątek Putina się nie kończy. Prezydent Rosji zadeklarował posiadanie mieszkania o powierzchni 77 mkw wraz z garażem o powierzchni 18 mkw. Putin korzysta też z mieszkania o powierzchni 153,7 mkw z garażem. Do tego dochodzą auta – Wołga GAZ-21 i Lada Niva z przyczepą.

500 tysięcy złotych, dwa mieszkania i samochody – wydaje się niewiele, jak na potężnego prezydenta Rosji. Portal Gazeta.pl przypomina, że według magazynu Harvard Political Review prawdziwy majątek Putina wynosi od 60 do nawet 200 miliardów dolarów. Te „nieoficjalne” kwoty są ukrywane, a sam Władimir Władimirowicz gra skromnego przywódcę.

Magazyn nazwał proceder ukrywania majątku Putina „całym labiryntem pośredników”. Prezydent ma grupę współpracowników, którzy pełnią rolę słupów – wpłacają należące do Putina pieniądze na zagraniczne konta bankowe oraz rejestrują spółki, które rosyjski przywódca ma pod kontrolą.

Harvard Political Review opisywał przykład wiolonczelisty Siergieja Roldungina. Okazał się on właścicielem konta, na którym spoczywało… 10 milionów funtów i udziały w firmie marketingowej. Te dobra, według magazynu, tak naprawdę należały do Władimira Putina. A konto Roldungina ma być tylko jednym z wielu takich przypadków.

Źródło: Gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie