Polityka i Społeczeństwo

“Idzie polexit”, “Zdrada stanu”, “Marzenie Kaczyńskiego”. Mocne reakcje po wyroku TK, Tusk wzywa do udziału w proteście

Czarny scenariusz się spełnił. Szokująca arogancja Prezes Trybunału Konstytucyjnego
fot. Shutterstock/ Michael Wende

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że sprzeczne z konstytucją jest uznawanie wyższości prawa unijnego nad krajowym. Wyrok ten wywołał burzę. Donald Tusk wezwał Polaków do udziału w proteście, który ma odbyć się w niedzielę w Warszawie.

Trybunał Konstytucyjny ostatecznie orzekł w sprawie wniosku złożonego przez Mateusza Morawieckiego. Premier pytał o zasady „rozwiązywania kolizji prawa europejskiego i orzeczeń TSUE z Konstytucją RP”.

Trybunał Julii Przyłębskiej kilkukrotnie przekładał posiedzenia, ale w czwartek wyrok zapadł – TK w pełnym składzie orzekł, że uznawanie prawa unijnego za wyższe nad krajowymi normami prawnymi jest niezgodne z polską konstytucją. Uzasadnienie przedstawiła prezes TK Julia Przyłębska, zdanie odrębne do wyroku zgłosili sędziowie Pszczółkowski i Wyrembak.

Orzeczenie TK wywołało burzę. Donald Tusk zapowiedział demonstrację, która ma zacząć się w niedzielę o 18 na warszawskiej starówce.

Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Płac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać – napisał lider PO.

Politycy opozycji nie mają wątpliwości, że jest to kolejny krok wykonany przez władzę w kierunku polexitu. Wyrok ma bowiem stanowić po prostu dla PiS podpórkę, by ignorować niewygodne orzeczenia TSUE.

Na gruncie prawa jesteśmy już poza Unią Europejską. To odpowiedzialność Jarosława Kaczyńskiego i całego PiSu. To jest zdrada stanu, za którą w przyszłości odpowiedzą – napisał na Twitterze Andrzej Halicki.

Kaczyński z PiSem wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej – skomentował krótko Krzysztof Brejza.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie