Polityka i Społeczeństwo

Ich kryzys nie dotyczy! Hojny Duda posłuchał Kaczyńskiego i podpisał rozporządzenie o podwyżkach dla wiceministrów

Konwencja PiS

Wiceministrowie doczekali się podwyżek! Prezydent Andrzej Duda okazał się niezwykle hojny i podpisał rozporządzenie o podwyżkach wynagrodzeń podsekretarzy stanu.

Trwa pandemiczny kryzys. Narzucany przez rząd lockdown sprawił, że przedsiębiorcy tracili swoje biznesy i oszczędności całego życia. Na szczęście oszczędzać nie trzeba na pensjach dla polityków! Andrzej Duda przyznał w piątek, że podpisał rozporządzenie o podwyżkach wynagrodzeń podsekretarzy stanu. Tym samym podwyżki czekają posłów i senatorów, gdyż przepisy mówią, iż parlamentarzystom przysługuje uposażenie odpowiadające 80 procentom wynagrodzeniom wiceministra w randze podsekretarza stanu.

Podpis pod rozporządzeniem jest. Ustaliliśmy z premierem, że ja wydaję rozporządzenie; niezbędna jest kontrasygnata pana premiera i wszystko zostało dokonane – powiedział Duda w piątek na antenie Polsat News.

To sprytny manewr. Jak pamiętamy w sierpniu ubiegłego roku parlamentarzyści planowali przegłosować podwyżki dla siebie, doszło do zaskakującego porozumienia ponad podziałami. Wówczas jednak na polityków spadła fala krytyki, po czym Tomasz Grodzki i Borys Budka zaapelowali do senatorów o odrzucenie ustawy – i tak się stało.

Według informacji „Gazety Wyborczej” to Jarosław Kaczyński jest spiritus movens podwyżkowego planu. To on obiecał parlamentarzystom podwyżki, a na zamkniętym posiedzeniu PiS miał obiecać, że przeforsuje te zmiany. I stąd pomysł z wykorzystaniem Andrzeja Dudy. Do kompetencji prezydenta należy bowiem określanie zasad wynagrodzenia dla osób, które zajmują stanowiska państwowe. Jak widać Duda łatwo dał się przekonać, szybko wyciągnął długopis. Rozporządzenie wymaga teraz tylko kontrasygnaty Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z propozycją uposażenia posłów mają wzrosnąć nawet do 12,8 tysięcy złotych brutto. Wiceministrów ma czekać podwyżka nawet o 6 tysięcy złotych brutto – w sumie do 16 tysięcy.

Zadowoleni z podwyżek politycy PiS będą mogli ze zwiększoną motywacją jeździć po Polsce i promować Polski Ład. Ład, który zabiera przedsiębiorcom możliwość odliczenia od PIT składki zdrowotnej, co mocno obciąży ich portfele. Jak to pisał Orwell w „Folwarku zwierzęcym”?

Źródło: Postal News, TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie