Polityka i Społeczeństwo

I przez takie akcje Kościół rujnuje swój wizerunek. Abp Głódź na beatyfikacji, komentatorzy oburzeni. “Lekceważy skrzywdzonych”

Grabowski Foto

W marcu Watykan nałożył na emerytowanego metropolitę gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia kary za tuszowanie nadużyć seksualnych duchownych wobec dzieci. Głodź otrzymał m.in. nakaz opuszczenia archidiecezji Gdańskiej oraz zakaz uczestniczenia w uroczystościach na jej terenie.

Głódź na uroczystościach w Świątyni Opatrzności Bożej

W karach Watykanu nie było napisane, że arcybiskup Głodź nie ma prawa uczestniczyć w uroczystościach organizowanych na terenie innych diecezji. Jego obecność na mszy beatyfikacyjnej kardynała Stefana Wyszyńskiego i siostry Róży Czackiej została jednak odebrana przez obserwatorów jako wyraz pogardy dla ofiar nadużyć seksualnych, których dopuścili się księża, a które Głodź zamiatał pod dywan.

W ten sposób pokazał, że lekceważy skrzywdzonych, a także nie dostrzega (albo lekceważy) zgorszenie, jakim jest jego uczestnictwo w tej celebracji – napisał katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.

Jest ono (zachowanie Głódzia – red.) naganne. Pozbawione nie tyle taktu, bo wartości, wedle których porusza się większość ludzi, to nie przedział emerytowanego arcybiskupa Głodzia – ocenił w rozmowie z WP dominikanin o. Paweł Gużyński.

Głódzia zabolałoby tylko odebranie generalskiej emerytury

Jakiś czas temu emerytowany arcybiskup w jednym z wywiadów otwarcie oznajmił, że jest przekonany, że nikt nie odbierze mu stopnia generała Wojska Polskiego. Dopiero to byłoby dla niego dotkliwe, ponieważ wojskowa emerytura arcybiskupa to nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, a sama gwiazdka generalska to również spory prestiż.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie