Gospodarka

I co pan na to, panie Glapiński? To jest DRAMAT, inflacja wyższa niż się spodziewano!

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, inflacja CPI we wrześniu 2022 r. – według tzw. szybkiego szacunku – wyniosła 17,2 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca skoczyła o 1,6 proc. Oznacza to, że ceny nadal rosną i to w sporym tempie.

Inflacja stale rośnie

Jeśli ktoś spodziewał się, że w kwestii inflacji najgorsze za nami, mamy złe wieści. Ceny nadal rosną w ogromnym tempie. Przypomnijmy, że w sierpniu 2022 r. według ostatecznego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja wyniosła 16,1 proc. rok do roku, zaś w lipcu 15,6 proc.

To bolesny cios dla rządzących. Nie chodzi tylko o to, że zadowolenie z rządów PiS będzie spadać, ale też o to, że programy socjalne, jakie partia wprowadzała od 2016 r., są coraz mniej skuteczne.

Jak zauważa Michał Przybylak z Nowoczesnej, program 500+ powinien zmienić nazwę na co najmniej  500 minus 86.

 

Ekonomista Marcin Czaplicki podkreśla zaś, że inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) jest obecnie na poziomie aż 10,7-10,8 proc.

 

Jeśli wstępny szacunek inflacyjny zostanie potwierdzony ostatecznymi wyliczeniami, wyjdzie na jaw, że uspokajające prognozy osób z obozu władzy nie sprawdzają się. Kilka tygodni temu szef Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński sugerował, że najgorsze może być za nami. Jak widać, raczej nie jest.

“Glapa” nie był w swojej opinii odosobniony. Nawe niektórzy członkowie RPP twierdzili, że po sierpniowym szczycie, inflacja będzie się już się obniżała.

Na niską wiarygodność Glapińskiego w tym kontekście wskazuje na Twitterze Ryszard Petru:

Dlaczego ceny rosną?

Inflacja rośnie z wielu powodów. Po pierwsze, to efekt cen energii. Ponadto to także wynik wspomnianej już hojnej polityki socjalnej rządu PiS. Warto także zaznaczyć, że nasza gospodarka jest nadal mniej wydajna (mamy parokrotnie mniejszy park maszynowy niż Niemcy) i stąd ceny rosną u nas mocniej niż w niektórych państwa w UE (posiadanie euro nie jest tutaj czynnikiem kluczowym).

Źródło: GUS

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie