Gospodarka

Rząd w desperacji. Takiego drenażu pieniędzy jeszcze nie było

Bilans realizacji socjalnych i emerytalnych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości tylko do tego roku przekroczył koszt 100 mld zł, a do końca przyszłego wraz z uwzględnieniem “piątki Kaczyńskiego” ma sięgnąć astronomicznych 177 mld zł. Tak wielkie zapotrzebowanie finansowe sprawia, że rząd musi desperacko walczyć o każdą złotówkę, aby załatać dziurę budżetową. Z pomocą przychodzą tutaj dobre dane o wpływach podatkowych, ale to wciąż za mało, stąd zakusy na środki z OFE, a teraz okazuje się, że także spółek Skarbu Państwa. Państwowe firmy zaczęły bowiem hojniej niż dotychczas wypłacać swoim akcjonariuszom dywidendy z uzyskanych zysków.

Tort do podziału nie jest mały, bo w ubiegłym roku spółki zarobiły łącznie 24 mld zł na czysto, co jednak było wynikiem słabszym o 14 proc. niż rok wcześniej. To nie przeszkodziło jednak w zwiększeniu wypłacanych dywidend. Bezpośrednio z tego tytułu Skarb Państwa zyskał 2,7 mld zł, a pośrednio z 19% podatku CIT od pozostałych akcjonariuszy dostał prawie 1,2 mld zł. W sumie do budżetu trafi 3,8 mld zł, czyli o 1,1 mld zł więcej niż jeszcze rok temu. Największym płatnikiem jest PZU, skąd ma pochodzić 826 mln zł dywidendy (z 34,2 proc. akcji) i 302 mln zł z podatku. Tuż za nim jest PKO BP, który wpłaci 712 mln zł, w tym 489 mln zł z dywidendy. Ten ostatni przeznaczy na wypłaty dwa razy większą część zysku niż poprzednio – 44% zamiast 22%.

Opisane kwoty mogą nie wydawać się oszałamiające, zważywszy, że same 13-ste emerytury pochłoną 8,7 mld zł, jednak ze strony rządu pozyskanie funduszy ma charakter wielokierunkowy i nawet kilkaset milionów czy miliard z poszczególnych źródeł może w sumie dać istotny zastrzyk gotówki. Temu służyło bowiem także przetrzymanie strajku nauczycieli. Spółki nie po raz pierwszy z resztą ratują Skarb Państwa. Wykorzystywane były one już do restrukturyzacji sektora węglowego i wciąż widzi się w nich możliwe odciążenie w finansowaniu budowy elektrowni jądrowej. W zarządzaniu mieniem publicznym widać zatem dużo polityki, ale niekoniecznie wiele troski o strategiczny interes wielu z dużych przedsiębiorstw.

Źródło: money.pl

Fot. flickr/Sejm RP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie