Po godzinach Polityka i Społeczeństwo

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 7. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Kompromitacja prezydenta Andrzeja Dudy po wyborach w Stanach Zjednoczonych. Firma Pfizer ogłosiła, że ma szczepionkę, której skuteczność wynosi 90 proc.

Każdy tydzień w polityce obfituje w większe i mniejsze absurdy wypowiadane przez parlamentarzystów. Po drugiej stronie barykady są ciekawe inicjatywy oraz błyskotliwe riposty. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy jest idealny, ale nie można przejść obojętnie wobec niedorzeczności.

Tak samo nie da się nie pochwalić lotności, bystrości i przebiegłości, co w polskim piekiełku politycznym jest gatunkiem zagrożonym. Jako pierwsi w Polsce zaopiekujemy się tym gatunkiem i będziemy go systematycznie dokarmiać.

Żenady

Miejsce 3

“Gratulacje” Andrzeja Dudy

Jeszcze nad ranem 4 listopada wydawało się, że Donald Trump ma zapewnioną reelekcję. W ciągu kolejnych dni podliczano głosy i Joe Biden zaczął niwelować przewagę Trumpa, aby ostatecznie pokonać urzędującego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Gdy z całego świata spływaly gratulacje, Andrzej Duda nie pogratulował Bidenowi zwycięstwa tylko “udanej kampanii prezydenckiej”. Zaliczył przy tym wpadkę, pisząc na Twitterze o “oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów”. Problem polega na tym, że elektorzy nie nominują tylko wybierają.

Miejsce 2

Szpital Narodowy

Opublikowano kryteria przyjęcia pacjentów do Szpitala Narodowego, z których wynika, że trzeba być praktycznie zdrowym, aby dostać tam łóżko. Specjaliści nie mają wątpliwości, że to nie jest żaden szpital tylko izolatorum. Okazuje się, że wizyty premiera i prezydenta na stadionie i konferencje prasowe nie mają nic wspólnego z ratowaniem życia i zdrowia. Szpital Narodowy to wizerunkowa rozgrywa obozu rządzącego, który potrzebuje jakiegokolwiek sukcesu w walce z epidemią. Miał być Szpital Narodowy, a jest Ściema Narodowa.

Miejsce 1

11 listopada

Przez 5 lat Zjednoczona Prawica wypuszczała z butelki skrajnie prawicego dżina. Obchody Święta Niepodległości nie mały nic wpólnego z radosnym świętowaniem. Zdemolowano centrum Warszawy, doszło do starć z policją, rzucona na balkon raca spowodowała pożar. Warszawski magistrat oszacował straty na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ideowe dzieci Jarosława Kaczyńskiego zionęły mu ogniem w twarz.

Antyżenady

Miejsce 3

Delegalizacja Marszu Niepodległości

Po marszo-przejeździe Marszu Niepodległości, w trakcie którego doszło do burd, partie polityczne składają wnioski o delegalizację Marszu Niepodległości. W normalnym państwie taka inicjatywa powinna wypłynąć od rządzących, ale zapewne tak się nie stanie. Dlaczego? W czwartek okazało się, że Prokuratura Regionalna w Krakowie odebrała sprawę dotyczącą delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) Prokuraturze Okręgowej. Prokuratura Regionalna dysponowała ekspertyzami na podstawie których, można było złożyć wniosek o delegalizację radykalnej formacji. To już melodia przeszłości.

Miejsce 2

Przegrana prorządowego tygodnika

Antyniemieckie fobie dały ponownie o sobie znać, gdy prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, zaproponował w liście do prezydenta Andrzeja Dudy pomoc w walce z epidemią. Duda dumnie odrzucił propozycję. Tak się złożyło, że w kończącym się tygodniu zapadł wyrok wytoczony przez władze Sopotu prorządowemu tygodnikowi “Sieci”. Gazeta rok temu zarzuciała na swoich łamach władzom Gdańska i Sopotu antypolskość i proniemieckość. Za stwierdzenie, że “w Sopocie nie uświadczy się polskiej flagi” poszedł pozew sądowy. Tygodnik ma zamieścić przeprosiny.

Miejsce 1

Szczepionka

Koncern Farmaceutyczny Pfizer poinformował, że szczepionka na koronawirusa ma 90 proc. skuteczności. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech. Mateusz Morawiecki błyskawicznie zwołał konferencję prasową na której przedstawił np. założenia dystrybucyjne i zapowiedział ściągnięcie 20 mln dawek. Tu też można się dopatrzyć działań wizerunkowych prowadzonych przez otoczenie premiera Morawieckiego, ale przymykamy na to oko. Mamy nadzieję, że za miesiąc lub dwa, szef rządu nie wyląduje na pierwszym miejscu w kategorii “Żenady”. Pierwsze miejsce jest na kredyt, bo już obiecywał szczepionki na grypę.

Strajk Kobiet nadal protestuje. Wiele wskazuje na to, że rząd manipuluje danymi epidemicznymi. Donaldowi Trumpowi mięknie rura i snuje plany na przyszłość. Samorządy zwracają się o pomoc w walce z pandemią do niemieckich landów, chociaż to nie podoba PiS-owskim wojewodom. Policja publikuje nagrania z Marszu Niepodległości, rozbijające w pył narrację o prowokacji zorganizowanej przeciwko niewinnej młodzieży partiotycznej. Roman Giertych wytacza działa i to będzie jedną z ważniejszych spraw w nadchodzącym tygodniu.

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie