Po godzinach

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 63. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Opozycja porozumiała się z Pawłem Kukizem w sprawie wniosku o powołanie komisji śledczej. Stany Zjednoczone wyślą do Polski kolejne 3 tys. żołnierzy.

Żenady

Miejsce 3

Paski grozy

“Polski ład” nadal nawala i po raz kolejny dotyka tę samą grupę. Na początku roku nauczyciele wszczęli alarm, ponieważ ich uposażenie po wprowadzeniu nowego systemu podatkowego przyszło obniżone i po raz kolejny sytuacja się powtarza. Tym razem na ich konta trafiły niższe wynagrodzenia za nadgodziny i zastępstwa.

Osoba, która miała dostać dodatkowe wynagrodzenie brutto w wysokości ok. 750 zł, otrzymała… 16 zł. Niektórzy stracili nawet tysiąc złotych w porównaniu z grudniem.

Miejsce 2

Odlot Bielana

Polska do dzisiaj nie spełniła warunków Komisji Europejskiej pozwalających na zatwierdzenie polskiego Krajowego Planu Odbudowy, który jest fundamentem do uruchomienia 57 mld euro z Funduszu Odbudowy. Kluczowym warunkiem jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu najwyższego. Co prawda w tym tygodniu pojawiły się dwa projekty dotyczące tej sprawy, ale one raczej skończą się kłótnią między Pałacem Prezydenckim a PiS-em. Tymczasem Adam Bielan stwierdził, że jak przez najbliższe kilka miesięcy nie będzie zgody na puszczenie w ruch funduszy, to Polska powinna przemyśleć… rezygnację z 57 mld euro i wycofać się z europejskiego funduszu odbudowy. Były rzecznik PiS chce Polakom powiedzieć, że w imię chorej polityki rządu, obywatele nadal będą się dusili smogiem i nie powstaną w gminach nowe chodniki i drogi.

Miejsce 1

Lex Czarnek

Prawo i Sprawiedliwość po partyzancku wprowadziło pod obrady Sejmu “lex Czarnek” i odrzuciło uchwałę Senatu. Odrzucenie weta Senatu poparł cały klub PiS, wszyscy posłowie Kukiz’15: Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk, Andrzej Sośnierz z koła Polskie Sprawy oraz posłowie niezależni Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza. Nowelizacja prawa oświatowego trafiła teraz do prezydenta, który ma 21 dni na podjęcie decyzji, co zrobi z nowym prawem. Wiele wskazuje na to, że ustawy nie podpisze, tak więc pozostają dwie drogi – skierowane jej do TK lub weto. Do weta jest podobno namawiany przez żonę Agatę Kornhauser-Dudę.

Antyżenady

Miejsce 3

Ziobro mówi prawdę

Kolosalne problemy z wdrażaniem “Polskiego ładu” skończyły się dymisją ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Od kilku tygodni szukano kozłów ofiarnych napisanej na kolanie i wprowadzonej na wariackich papierach reformy podatkowej. Posadę stracił także wiceszef tego resortu Jan Sarnowski. Wszyscy wiedzą, że to Mateusz Morawiecki firmował swoją twarzą od pół roku wielki plan, ale nikt tego w obozie władzy otwarcie nie powie oprócz jednej osoby. To Zbigniew Ziobro, który na wtorkowej konferencji prasowej bez żadnych hamulców obwinił za porażę szefa rządu – Z całą pewnością jest to projekt autorski pana premiera Mateusza Morawieckiego, który przywiązywał wielką wagę do tego przedsięwzięcia – powiedział. Tu już nie chodzi o to, że minister sprawiedliwości jest na wojennej ścieżce z Mateuszem Morawieckim, ale po prostu taka jest prawda i to premier powinien ponieść konsekwencje.

Miejsce 2

Komisja śledcza

Kluby i koła opozycyjne spotkały się z Pawłem Kukizem w gabinecie wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego. Po godzinie rozmów pojawił się biały dym, który zwiastował zawarte z muzykiem porozumienie na temat złożenia wniosku o powołanie komisji śledczej badającej podsłuchy. Ustalono, że pięć miejsc przypadnie opozycji, drugie pięć obozowi władzy, a przewodniczącym zostanie Paweł Kukiz. Aktualnie arytmetyka sejmowa pokazuje remis w głosach – 230 do 230. Jeśli takim wynikiem skończyłoby się głosowanie, wniosek o komisję śledczą upadnie.

Miejsce 1

3 tys. amerykańskich żołnierzy

W związku z zaostrzeniem się sytuacji wokół Ukrainy, Stany Zjednoczone podjęły decyzję o wysłaniu do Polski kolejnego kontyngentu. Po 1,7 tys. amerykańskich żołnierzy, teraz przybędzie kolejne 3 tys. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, stwierdził podczas konferencji prasowej, że “inwazja Rosji może rozpocząć się w każdej chwili”. Tymczasem PiS w obliczy rosyjskiego zagrożenia, toczy wojenkę z Discovery o koncesję dla kanału TVN7. Z odpowiedzialnym zachowaniem nie ma to nic wspólnego.

W tym tygodniu będziemy żyli w napięciu związanym z możliwą agresją Rosji na Ukrainę. Mówi się, że napaść może nastąpić 16. lutego. Na krajowym podwórku będziemy świadkami rozgrywki między prezydentem Andrzejem Dudą i Prawem i Sprawiedliwości. Jak nie było żadnej ustawy o Sądzie Najwyższym i Izbie Dyscyplinarnej Sądu najwyższego, tak teraz są dwie. Jedna prezydencka, druga PiS-owska. Ktoś będzie musiał ustąpić, ale nie jest wykluczone, że decydujący głos będzie miała Komisja Europejska. Andrzej Duda spotkał się z szefową KE Ursulą von der Leyen.

Czytaj również:

Inwazja Rosji na Ukrainę już przesądzona? Padła prawdopodobna data ataku

Końca spadków poparcia nie widać. Nowy sondaż potwierdza problemy partii rządzącej

Wyborcy pokazali dobitnie, czego oczekują. Tego scenariusza najbardziej obawia się PiS

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie