Po godzinach

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 61. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Michał Kołodziejczak i Tomasz Szwejgiert to dwie kolejne osoby, które były inwigilowane Pegasusem. Agata Kornhauser-Duda spotkała się z posłankami KO.

Żenady

Miejsce 3

Testowanie w aptekach

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że obywatele będą mogli wykonać bezpłatnie test antygenowy na koronawirusa w każdej aptece. Jak zwykle okazało się, że mijał się z prawdą. Adam Niedzielski ogłosił, że do programu przystąpiły 64 apteki, ale i tak idzie to jak po grudzie. Wdrażanie programu testowania Polaków w aptekach wyszło mizernie. Już pierwszego dnia pojawiły się problemy z dostawami do placówek testów. Niektóre apteki pomimo zgłoszenia nie zostały podpięte do systemu Ministerstwa Zdrowia. A tak w ogóle szczegóły programu poznały dzień przed jego uruchomieniem. Polacy szturmowali apteki, ponieważ usłyszeli w telewizji o darmowych testach i odbijali się od drzwi.

Miejsce 2

Szef CBA

Kolejna porcja maili ze skrzynki Michała Dworczyka pokazała, że nie ma mowy o tym, że służby specjalne, które z założenia mają być apolityczne, takie są. Michał Dworczyk napisał do premiera Mateusza Morawieckiego, że Ernest Bejda, były szef CBA, “przyjął wszystkie decyzje i jest jak podkreśla w 100% lojalny”. Na ten wyciek zareagował Paweł Wojtunik, który w latach 2009-2015 kierował Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Na Twitterze napisał, że mamy kolejny dowód na “upolitycznienie, skundlenie i wiernopoddańczość”. Cóż, nie sposób się nie zgodzić.

Miejsce 1

Kołodziejczak i Szwejgiert

Mamy dwie kolejne osoby będące w “zainteresowaniu” Pegasusa. To Michał Kołodziejczak, lider rolniczej Agrounii oraz Tomasz Szwejgiert, który pisał książkę o Mariuszu Kamińskim, szefie resortu spraw wewnętrznych. Kamiński jest również koordynatorem służb specjalnych. W przypadku Kołodziejczaka mamy bardzo duże prawdopodobieństwo tego, że był inwigilowany nielegalnie. Przeciwko niemu nie toczą się żadne śledztwa, ani nie ma żadnej sprawy w sadzie. Być może podsłuch został założony na tzw. NN, czyli nieznany numer i tym sposobem służby otrzymały zgodę sądu na kontrolą operacyjną. Tak czy inaczej, sprawa jest mocno śmierdząca.

Antyżenady

Miejsce 3

Kary za brak maseczki

W Sejmie wylądował nowy projekt ustawy zastępujący wyrzuconą do kosza tzw. ustawę Hoca. Najnowsza propozycja Prawa i Sprawiedliwości jest już określana jako “lex Kaczyński”. Nowe prawo zawiera absurdalne zapisy i ustawa prawdopodobnie nie przejdzie przez Sejm. Jest w niej jednak jeden element, który bardzo nam się podobna. To drakońskie podniesienie kar za brak maseczki. Do tej pory mandat karny wynosił od 20 zł do 500 zł. Nowe regulacje przewidują, że funkcjonariusz nie może udzielić tylko pouczenia tylko musi lepić mandat od 500 zł do 2000 zł.

Miejsce 2

Brzeziński

Mark Brzeziński, nowy ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, przyleciał nad Wisłę i już urzęduje. Mark Brzeziński jest synem Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego byłego prezydenta Jimmy’ego Cartera. Za kadencji prezydenta Baracka Obamy był ambasadorem USA w Szwecji. Brzezinski z wykształcenia jest prawnikiem i dyplomatą. Jego filozofia dyplomatyczna nie idzie z parze z oczekiwaniami obozu władzy.

Miejsce 1 

Agata Kornhauser-Duda

Najpierw był apel posłanek Koalicji Obywatelskiej o spotkanie z Agatą Kornhauser-Dudą w sprawie “lex Czarnek”. Pierwsza dama przystała na propozycję i zaprosiła do Pałacu Prezydenckiego Kingę Gajewską, Krystynę Szumilas, Barbarę Nowacką i Katarzynę Lubnauer. Żona prezydenta jest nauczycielką i jak dowiedzieliśmy się z konferencji prasowej, podzieliła obawy posłanek związane z “lex Czarnek”. Obiecała także, że porozmawia z Andrzejem Dudą na temat nowelizacji prawa oświatowego. Jeżeli ustawę uda się zablokować wetem, to będzie duży sukces posłanek Koalicji Obywatelskiej, a Agata Kornahuser-Duda nabije sobie punktów wśród nauczycieli.

We wtorek odbędzie się posiedzenie Sejmu, na którym ma być głosowana tzw. ustawa Kaczyńskiego i prawdopodobnie przepadnie. Nadchodzący tydzień może być przełomowy dla Ministerstwa Zdrowia. Według informacji medialnych Adam Niedzielski jest o krok od złożenia dymisji. Nieoficjalnie wiadomo, że Nowogrodzka po cichu szuka już nowego ministra.

Jest także pączkująca afera z inwigilacją Pegasusem, która zaczyna się rozrastać w obozie władzy. Kuluary aż huczą od plotek, że podsłuchiwany był Jan Krzysztof Ardanowski, były szef resortu rolnictwa. Ardanowski nie wyklucza poparcia wniosku o powołanie sejmowej komisji śledczej. Wokół niego orbituje 2-3 posłów, którzy razem z nim mogą podnieść rękę za wnioskiem. W partii władzy szybko gęstnieje atmosfera. Po pierwszych śmiechach i chichach Prawo i Sprawiedliwość zaczyna poważnie podchodzić do sprawy Pegasusa.

Na horyzoncie są również spektakularne zatrzymania. Nie wiadomo ile w tym prawdy, a ile plotek. Uderzenie ma nastąpić w polityków opozycji, ale na celowniku mają być ludzie związani z władzą. W kończącym się tygodniu doszło do zatrzymania byłego posła PiS, co może być uwerturą do kolejnych podobnych wydarzeń.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie