Po godzinach

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 58. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Demolka – tylko tak można opisać kończący się tydzień i złe informacje dotyczące obozu władzy. To nie był spokojny dla władzy przedświąteczny czas.

Żenady

Miejsce 3

Konfederacja

Nie da się dokładnie ustalić, ilu posłów Konfederacji przyjęło szczepionkę. Nieoficjalnie media podają, że jest to 3/4 klubu, ale są także doniesienia mówiące o tym, że cała sejmowa Konfederacja przyjęła wakcynę. Czemu to takie ważne?

Dlatego, że taki fakt może mocno zachwiać poparciem dla tej formacji, która lubi się pokazać na antyszczepionkowym tle. O szczepienia wśród posłów był pytany Krzysztof Bosak w Radiu Zet. Parlamentarzysta powiedział, że to są zagadnienia medyczne i nikogo nie powinny one obchodzić. Jakoś  wszystkie posłanki i posłowie z opozycji nie mają problemu z przekazaniem opinii publicznej, czy poddali się szczepieniu. Patrząc na to, co władza wyprawiała z inwigilacją Krzysztofa Brejzy, można przypuszczać, że z rządowych komputerów prędzej czy później wyciekną informacje na temat szczepień Konfederatów. Wszystko będzie zależało od potrzeby politycznej obozu władzy. Można powiedzieć, że Nowogrodzka ma haki na konkurenta podpierającego prawą ścianę sceny politycznej. Kaczyński takich nie lubi.

Miejsce 2

Doradcy Dudy

Podobno w Pałacu Prezydenckim trwa burza mózgów, co począć z gorącym kartoflem pod nazwą “lex TVN”. Jak informują media, prezydent mając świadomość fundamentalnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi, jest skłonny zawetować ustawę wywłaszczającą amerykański kapitał z polskiego rynku medialnego. Sęk w tym, że doradcy Andrzeja Dudy naciskają na wysłanie jej do Trybunału Konstytucyjnego, co de facto wiąże się z “klepnięciem” nowego prawa, a pytaniem pozostaje tylko kiedy to się stanie. Prezydenccy podszeptywacze uważają, że weto będzie wyrazem uległości wobec naszego kluczowego sojusznika i… opozycji. Andrzej Duda musi zważyć wartość głosu doradczego ze swoją przyszłością. Bez poparcia Ameryki jeszcze nikt nie dostał ważnego stanowiska w światowych strukturach, a pewnie głowa państwa nie chce zakończyć politycznej kariery w Europarlamencie, bo tylko takiej nagrody może oczekiwać po zakończonej kadencji od prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Miejsce 1

Wrzosek, Giertych, Brejza

To, co można było przypuszczać, stało się faktem. Kanadyjska jednostka badawcza Citizen Lab z Toronto University ujawniła, że prokuratorka Ewa Wrzosek, mecenas Roman Giertych oraz senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza, byli tropieni przez system Pegasus. Skandal jest tym większy, ponieważ w czasie gdy 33 razy atakowano telefon Brejzy, ten był szefem kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej. Grono podejrzanych o ten proceder jest bardzo wąskie, bowiem Pegasusa nie można kupić w każdym sklepie z Pegasusami. Licencję mogą nabyć tylko rządy. Chodzą słuchy, że te trzy nazwiska to tylko wierzchołek góry lodowej.

Antyżenady

Miejsce 3

Polsko-amerykańska grupa senacka

Po przyjęciu przez Sejm w ekspresowym tempie “lex TVN”, senator Koalicji Obywatelskiej Stanisław Gawłowski, zwrócił się z apelem do marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego. Senator uważa za konieczne powołanie polsko-amerykańskiej grupy senackiej zajmującej się obroną demokracji w Polsce. Jak podkreśla Gawłowski, polski i amerykański Senat są naturalnymi partnerami, ale brakuje forum do wymiany myśli i bieżących kontaktów. Marszałek Grodzki mówi: działajmy!

Miejsce 2

Wyrok TSUE

We wtorek zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) dotyczący rumuńskiego Trybunału Konstytucyjnego. Rozstrzygnięcie dotyczy Rumunów, ale można je odnosić do całej Unii Europejskiej. TSUE stwierdził, że zasada pierwszeństwa prawa UE, zakazuje sądom krajowym dopuszczania do stosowania orzeczeń krajowych trybunałów konstytucyjnych, sprzecznych z prawem UE. To orzeczenie mówi, że polskie sądy powinny pomijać wyroki TK Julii Przyłębskiej.

Miejsce 1

Ministerstwo Finansów

Co tu się odjaniepawla, można zapytać. Rząd zapisał w ustawie budżetowej na przyszły rok poziom całkowity poziom inflacji na poziomie 3,3 proc. Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów, bez zbędnych ceregieli rozprawił się z inflacyjnymi procentami – Nasza ostatnia prognoza na poziomie 3,3 proc. jest oczywiście zupełnie odklejona od obecnej rzeczywistości – powiedział w rozmowie z PAP. Rynek zakłada, że średnioroczna inflacja w przyszłym roku wyniesie 7-8 proc. Jak dodał Czernicki, podwyższona inflacja może być obecna z Polakami przez cały 2022 rok.

Przedświąteczny tydzień to była prawdziwa demolka dla obozu władzy pod względem złych informacji. Nie tylko chodzi o inwigilację, ale także o niejasności związane z Jackiem Kurskim, jego testem na koronawirusa i podróżą do Paryża. Prezes TVP chyba zaczyna się plątać w swoich wyjaśnieniach. Jeżeli wyjdzie na to, że połamał przepisy covidowe, będzie mu groziła odpowiedzialność karna. Ta sprawa będzie miała ciąg dalszy.

Nie wiemy, czy i ile telefonów należących do opozycji jest badanych w Kanadzie przez Citizen Lab. Eksperci z komórki badającej rozboje na telefonach przy pomocy Pegasusa nie chcą ujawnić tej informacji. Na razie władza musi się zmierzyć z inwigilacją szefa kampanii Koalicji Obywatelskiej. W nadchodzącym tygodniu usłyszymy pierwsze PiS-owskie przekazy partyjne. Można przypuszczać, że politycy formacji rządzącej będą szli w zaparte.

To będzie tydzień w którym zostaną pobite rekordy covidowych zgonów. Trzy dni świąt sprawą, że dojdzie do kumulacji przypadków śmiertelnych.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie