Polityka i Społeczeństwo

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 56. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

“Żenujący spektakl”, “obrzydliwa kreatura” – to niektóre komentarze po konferencji Łukasza Mejzy. Le Pen uderza w serce polskiej polityki zagranicznej.

Żenady

Miejsce 3

Mail Dworczyka

W tym tygodniu światło dziennie ujrzał kolejny mail wykradziony ze skrzynki Michała Dworczyka. Tym razem dowiedzieliśmy się, że Ministerstwo Obrony Narodowej pod rządami Antoniego Macierewicza przepalało dziesiątki milionów złotych. Dworczyk tak oceniał politykę zakupową dla armii realizowaną przez resort obrony – Najgorsze jest to, że niekompetencja, nieudolność i głupota, a czasem różne, ciemne interesy są zawsze podlewane w MON, Polskiej Grupie Zbrojeniowej i u nas w polityce, obrzydliwym sosem bogoojczyźnianym pełnym frazesów.

Tak naprawdę wywalamy dziesiątki milionów w błoto lub zgadzamy się na rozkradanie środków budżetowych – pisał do Mateusza Morawieckiego w marcu 2019 r. Sprawa jest dla prokuratury.

Miejsce 2

Marine Le Pen

Dzień po warszawskim zlocie skrajnie prawicowych, antyunijnych oraz proputinowskich partii w Warszawie, liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, udzieliła wywiadu “Rzeczpospolitej”. Jej słowa uderzają w serce polskiej polityki zagranicznej oraz w nasze bezpieczeństwo – Można mówić, co się chce, ale Ukraina należy do sfery wpływów Rosji. Próbując naruszyć tę strefę wpływów, tworzy się napięcia, lęki i dochodzi się do sytuacji, jakiej dziś jesteśmy świadkami – powiedziała w kontekście gromadzących się na ukraińskiej granicy rosyjskich wojsk. Mówiąc bardziej obrazowo, sojuszniczce Kaczyńskiego nie będą przeszkadzały rosyjskie czołgi będące coraz bliżej polskiej granicy. Obóz władzy stara się bagatelizować jej słowa.

Miejsce 1

Łukasz Mejza

Łukasz Mejza na swojej konferencji prasowej zaatakował cały świat, który spojrzał mu na ręce – Mamy do czynienia przez ostatnie dni z największym atakiem politycznym po 1989 roku. Atakiem na Zjednoczoną Prawicę i atakiem na większość rządową. Atakiem bezpardonowym i bez precedensu – szturmował. Komentatorzy przecierali oczy ze zdumienia: “żenujący spektakl”, “obrzydliwa kreatura”, czy “bezwstyd” – tak brzmi ocena wystąpienia wiceministra sportu. Według medialnych doniesień, Mejza nie przekonał nawet polityków PiS. W piątek złożył wniosek o urlop do końca roku. W ocenie opozycji, Mejza i partia władzy idą na przeczekanie afery.

Antyżenady

Miejsce 3

Krajowy Plan Odbudowy

Jak poinformował Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej (KE), Polska nie ma już w tym roku szans na zatwierdzenie polskiej Krajowego Planu Odbudowy, co wiąże się z tym, że środki z Funduszu Odbudowy odpływają w siną dal. Komisja Europejska nadal twardo obstaje przy wypełnieniu przez Polskę warunków dotyczących praworządności, które pozwolą na uruchomienie finansowego strumienia. Warszawa ma problem, bo skończyło się patrzenie przez palce na PiS-owskie wybryki. Podoba nam się nieubłagane stanowisko KE. Być może w połowie przyszłego roku zostanie uruchomiona pierwsza transza wypłat z Funduszu Odbudowy.

Miejsce 2

Siewcy głupoty

Przypadła nam do gustu okładka “Newsweeka” z ostatniego numeru. “Siewcy głupoty – kwestionują pandemię, zniechęcają do szczepień, mieszają prawdę z fake newsami” – tak tygodnik zapowiedział okładkowy artykuł. Tygodnik zamieścił na niej wizerunki Jana Pospieszalskiego, Edyty Górniak, znanego mecenas Piotra Schramma i Bogdana Rymanowskiego, dziennikarza Polsatu. I to właśnie przy ostatnim nazwisku wybuchał burza. Rymanowski natychmiast wydał oświadczenie i zapowiedział podjęcie kroków prawych, ponieważ uważa, że uderzono w jego dobre imię. Co na to eksperci z dziedziny medycyny i medioznawstwa? Uważają, że “Newsweek” zrobił dobrą robotę.

Miejsce 1

Ustawa Lewicy

Lewica złożyła radykalną, ale jak najbardziej potrzebną ustawę. Ich projekt zakłada wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19, obłożenie restrykcjami osób niezaszczepionych oraz kontrolę paszportów covidowych. Jeżeli ktoś będzie się uchylał od obowiązkowych szczepień, będzie podlegał karze grzywny. W ocenie Lewicy tylko obowiązkowe szczepienia mogą przerwać rządowy taniec ze śmiercią.

W piątek odbędzie się posiedzenie Sejmu. Prawdopodobnie sprawa Łukasza Mejzy zejdzie na dalszy plan w nadchodzącym tygodniu za sprawą urlopu jaki sobie zaordynował. Przypuszczamy, że jego urlop może być elementem szerszej strategii Prawa i Sprawiedliwości. Mateusz Morawiecki ma wyczyszczone pole i może spokojnie “wrzucać” temat na święta. CBA zajmuje się Mejzą, prokuratura także, a sam zainteresowany usunął się w cień, dlatego szef rządu może przejść do małej świątecznej ofensywy. Nadal obstawiamy, że rząd będzie miał kilka mocnych akcentów związanych z “tarczą antyinflacyjną”. Drożyzna będzie najważniejszym tematem przy świątecznych stołach, więc musi być przeciwwaga.

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie