Po godzinach

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 52. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Ryszard Terlecki zdominował początek tygodnia. Na granicy dochodzi do coraz większych napięć. Informacja rządu ws. sytuacji na granicy jest bezwartościowa.

Żenady

Miejsce 3

Brak reakcji na czwartą falę

Liczby dotyczące dobowych przypadków zakażeń i zgonów nie kłamią, chociaż ostatnio wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że statystyki zakażeń mogą nie oddawać realnej liczby zachorowań. Potwierdził tym samym to, co eksperci mówili już przy trzeciej fali.

Pół Europy wprowadza obostrzenia dla niezaszczepionych, którzy stają się największym zagrożeniem dla innych obywateli, ale także dla systemu służby zdrowia. W Polsce zapowiedziano…bardziej restrykcyjne kontrole przestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa. Lekarze nazywają to kpiną. Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawiecki od kilku tygodni postuluje wprowadzenie obostrzeń, ale rząd jest głuchy na te apele. Prawda z restrykcjami jest taka, że partia władzy boi się reakcji własnego elektoratu, który jest zgrupowany na wschodniej ścianie Polski i to tam są najniższe wskaźniki wyszczepialności.

Miejsce 2

Kretynka

Internet obiegło nagranie, na którym w roli głównej wystąpił Ryszard Terlecki. Widoczna na nagraniu kobieta powiedziała do niego, że to, co władza robi kobietom, jest karygodne. W odpowiedzi usłyszała, że jest kretynką. Wicemarszałek Sejmu nie poczuwa się do żadnej winy i nawet daje do zrozumienia, że w bardziej grubiański i chamski sposób mógłby potraktować kobietę z krakowskiego centrum handlowego. Oburzenia na zachowanie Terleckiego nie ukrywały młode działaczki PiS. Dorota Brejza, żona senatora Krzysztofa Brejzy, zaoferowała kobiecie pomoc prawną.

Miejsce 1

Informacja rządu

We wtorkowe popołudnie odbyła się w Sejmie debata poprzedzona informacją rządu na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Okazała się bezwartościowa, bowiem nie usłyszeliśmy z usta premiera Mateusza Morawieckiego i Mariusza Kamińskiego, szefa resortu spraw wewnętrznych, niczego nowego, czego nie można przeczytać w prasie drukowanej i na portalach internetowych. Szerokim echem odbiły się za to podziękowania dla Jarosława Kaczyńskiego za bohaterską postawę na stanowisku wicepremiera ds. bezpieczeństwa. Mateusz Morawiecki chyba ze trzy razy mu dziękował.

Antyżenady

Miejsce 3

Raport Fundacji Schumana

Fundacja Schumana przygotowała raport na temat korzyści płynących dla Polski i Polaków z członkostwa w Unii Europejskiej. Raport to uwertura do dużej publikacji naukowej, która ma zostać opublikowana za kilka miesięcy. Ekonomiści przygotowujący bilans położyli nacisk na pokazanie innych zalet z członkowska niż tylko płynące do Polski unijne środki. Można je zobaczyć na prostym przykładzie z wysokością pensji. Gdyby Polska nie wstąpiła do europejskiej wspólnoty, obecna pensja Polaków byłaby niższa o około 1400 zł. Płaca minimalna zamiast około 3000 zł brutto, wynosiłaby około 2200 zł.

Miejsce 2

Toruński atak

Media związane z księdzem Tadeuszem Rydzykiem przypuściły bezpardonowy atak na rząd za rosnącą inflację. Prawdę mówiąc, wygląda to raczej jak frontalne uderzenie w Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jego kadencja upływa za pół roku i już wiadomo, że będzie się ubiegał o kolejną, ale seria błędów w prognozach oraz analizach doprowadziła do tego, że zaczynają się nad nim zbierać czarne chmury i to na Nowogrodzkiej. Taka sytuacja jest na rękę Mateuszowi Morawieckiemu, który nie darzy sympatią szefa banku centralnego. Toruński atak na Glapińskiego może zwiastować zamanifestowanie przez toruńskiego redemptorystę chęci wpływu na obsadę posady po Glapińskim oraz sojuszu z Mateuszem Morawieckim. Sprawa jest rozwojowa, ponieważ wokół szefa NBP zaczęła się już wewnątrzpartyjna rozgrywka.

Miejsce 1

Joe Biden i granica

Joe Biden po raz pierwszy publicznie skomentował kryzys na polsko-białoruskiej granicy – To bardzo niepokojące, a my przekazaliśmy nasze obawy Rosji i przekazaliśmy nasze obawy Białorusi – przekazał reporterowi RMF FM. Wiceprezydent USA Kamala Harris po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem również odniosła się do sytuacji na wschodniej flance NATO – W kwestii Białorusi i tego, co się dzieje na granicy z Polską, jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni i poświęcamy temu szczególną uwagę – powiedziała. Od czwartku w Polsce przebywa 10 brytyjskich żołnierzy, którzy rozpoczęli rekonesans przed wsparciem wojsk inżynieryjnych z Wielkiej Brytanii.

Na polsko-białoruskiej granicy panuje coraz większe napięcie i pojawiają się elementy wojny informacyjnej wycelowanej w Polskę. Wśród imigrantów rozpuszczane są plotki o autobusach z Niemiec, które mają z granicy odebrać koczujących tam migrantów, a Polska te autobusy przepuści. Kryzys na granicy jest już tematem całkowicie dominującym przestrzeń medialną i to się długo nie zmieni.

Do prezydenta Andrzeja Dudy trafiły do konsultacji ustawy związane z sądownictwem przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Według informacji podanej przez “Rzeczpospolitą”, “rozmowy nie są łatwe”. Na stole są wszystkie opcje, łącznie z przygotowaniem przez Pałac Prezydencki własnej ustawy o Sądzie Najwyższym. W tle pojawia się groźba weta. Tu jest widoczne zarzewie konfliktu na linii Duda-Ziobro. To może być odprysk sporu z Komisją Europejską, która domaga się likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. Ziobryści zrzucają za nią odpowiedzialność na Andrzeja Dudę.

W tym tygodniu powinny się pojawić pierwsze dni z liczbą 300 dobowych przypadków zgonów. Ciężko powiedzieć, czy to musi być pół tysiąca czy tysiąc zgonów dziennie, żeby rząd w końcu podjął jakieś działania. Na razie założenie jest takie, żeby puścić wszystko na żywioł i niech się dzieje, co chce. W poniedziałek reprezentacja Polski rozegra mecz z Węgrami. We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie