Polityka i Społeczeństwo

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 51. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Przez Polskę przetoczyła się fala demonstracji pod hasłem “Ani jednej więcej”. Adam Glapiński, prezes NBP, został oceniony przez magazyn “Global Finance”.

Żenady

Miejsce 3

Adam Glapiński

Redaktorzy magazynu “Global Finance” wzięli pod lupę prezesów szefów banków centralnych. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, znalazł się w gronie najgorszych prezesów. Specjaliści przyznawali oceny z skali od A do F, gdzie F jest najniższą oceną.

Szef NBP otrzymał C. W Europie równie źle wypadli tylko szefowie banków Ukrainy i Białorusi. Otrzymaną słabą ocenę Adam Glapiński zawdzięcza prowadzeniu przez NBP zbyt łagodnej polityki pieniężnej. Donald Tusk już od dłuższego czasu powtarza, że Adamowi Glapińskiemu, nie powierzyłby zarządzania Szkolną Kasą Oszczędności.

Miejsce 2

Maseczki

Praktycznie codziennie pojawiają się nowe maile wykradzione ze skrzynki Michała Dworczyka. Opisujemy te najbardziej bulwersujące. W zeszłym tygodniu było to motto Waffen SS, którym podpierał się bliski współpracownik premiera Mateusza Morawieckiego. Kolejny dotyczy sytuacji epidemicznej i wyborów prezydenckich z ubiegłego roku. Norbert Maliszewski, ówczesny szef Centrum Analiz Strategicznych, szukał wizerunkowego wzmocnienia kampanii Andrzeja Dudy i zalecił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Kilka dni później premier Mateusz Morawiecki postąpił według wskazówek doradcy. To kolejny dowód na to, że dla partii władzy liczą się słupki poparcia, a nie zdrowie Polaków.

Miejsce 1

Dożywocie za aborcję

Fundacja Pro – Prawo do Życia złożyła 22 września w Sejmie obywatelski projekt ustawy zaostrzający kary za aborcję. 29 października projekt został skierowany do pierwszego czytania. Proponowaną zmianą jest dodanie do Kodeksu karnego definicji: “Dzieckiem jest człowiek w okresie od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności. Dzieckiem poczętym jest dziecko w okresie do rozpoczęcia porodu”. Za pozbawienie życia płodu (“dziecka poczętego”) kara wynosi od 5 do 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie. Jeśli sprawcą “pozbawienia życia” byłaby matka, sąd może złagodzić karę lub odstąpić od jej wymierzania. Tak wygląda obłęd fundametalistów.

Antyżenady

Miejsce 3

Sondaż

RMF FM opublikowało sondaż dotyczący zmian zachodzących zmian w sądownictwie. Wyszedł miażdżąco dla obozu władzy, a przede wszystkim dla Zbigniewa Ziobry. Tylko 0,5 proc. uważa, że sądownictwo zdecydowanie zmieniło się na lepsze. 4,5 proc. badanych jest zdania, że “raczej” jest ono lepsze. Prawie 34 proc. wskazań padło na odpowiedź, że sytuacja “zdecydowanie się pogorszyła”. Opcję “zmieniła się raczej na gorsze” zaznaczyło 18,4 proc. pytanych. W sumie krytyczne zdanie na temat zmian w wymiarze sprawiedliwości ma ponad połowa badanych. 42,6 proc. badanych odpowiedziało, że sytuacja nie uległa zmianie.

Miejsce 2

Debata 

W amerykańskim Kongresie odbyło się wysłuchanie dotyczące sytuacji w Polsce i na Węgrzech. Debatę zorganizowała Komisja Helsińska przy Kongresie USA. Budapeszt i Warszawa musiały “przyjąć na klatę” wiele krytycznych słów i uwag. Najpoważniej wyglądała wypowiedź Heather Conley, która powiedziała, że sytuacja w obu krajach się pogarsza i Stany Zjednoczone powinny się rozważyć przesunięcia w dyslokacji wojsk lub sankcje gospodarcze.

Miejsce 1

Demonstracje

W całej Polsce odbyły się marsze pamięci pod hasłem “Ani jednej więcej”. Zostały one zorganizowane po śmierci 30-letniej kobiety w szpitalu w Pszczynie. Na transparentach można było przeczytać hasła: “Mogła żyć” czy “Prawa kobiet, prawami człowieka”. W sumie w Polsce i na świecie demonstrowano w 70 miastach. Największe wydarzenie miało miejsce w Warszawie.

Nadchodzący tydzień będzie tygodniem dyskusji o aborcyjnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed roku. Przytłaczająca liczna lekarzy, ekspertów i specjalistów uważa, że pszczyńskiej tragedii można było uniknąć, gdyby nie orzeczenie TK. W tym tygodniu pojawił się przeciek ustawy, jaka ma być procedowana równocześnie z projektem likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Czekamy na całość i głos Komisji Europejskiej. Najnowsza odsłona walki z niezależnymi sądami będzie bardzo brutalna, bowiem nowe prawo będzie dawało możliwość wyeliminowania niepokornych sędziów. Od połowy tygodnia można się spodziewać kolejnych rekordów zakażeń oraz zgonów i nie można się spodziewać zdecydowanych ruchów w sprawie ograniczenia rozwijającej się czwartej fali. Coraz bardziej niepokojąco wyglądają doniesienia z polsko-białoruskiej granicy. Dochodzi do prowokacji dokonywanych z użyciem broni przez białoruskie służby.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie