Po godzinach Satyra polityczna

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 50. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Stołeczny ratusz wygrał we wszystkich instancjach w sprawie Marszu Niepodległości. Dworczyk już na zawsze będzie się kojarzył ze zbrodniami Waffen SS.

Żenady

Miejsce 3

Nowy fundusz poza kontrolą Sejmu

Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak zapowiedzieli na konferencji prasowej kolejny wielki plan dotyczący armii. Ich wizja to zwiększenie sił zbrojnych do 300 tys. żołnierzy i modernizacja armii – Jeśli chcemy uniknąć najgorszego, czyli wojny, musimy działać ze starą zasadą, “chcesz pokoju, szykuj wojnę” – straszył Kaczyński. Tylko że robi się problem, ponieważ modernizacja ma być sfinansowana z nowo powstającego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, który będzie wyjęty spod kontroli Sejmu.

Pieniądze mają do niego popłynąć m.in. z wpłat z Narodowego Banku Polskiego (NBP) czy emisji obligacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Eksperci nie mają wątpliwości, że taka metoda i styl stwarzają szerokie pole do nadużyć. Mówiąc jak najbardziej obrazowo – wyprowadzanie pieniędzy z takiego funduszu nie sprawi większego kłopotu.

Miejsce 2

Trzecia wojna

Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową? Jeśli do tego dojdzie, będziemy bronić naszych praw wszelką bronią, która jest w naszej dyspozycji – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla “Financial Times”, brytyjskiego dziennika czytanego na całym świecie. Tak zaczął się w Polsce ubiegły poniedziałek. Rząd zorientował się, że Morawiecki przesadził i zaczęło się gaszenie pożaru. Tym razem na szczęście użyto wody, a nie – jak to obóz rządzący ma w zwyczaju – benzyny. Zaczęło się opowiadanie o “hiperboli”i “metaforze. Te tłumaczenia nie wystarczyły Ericowi Mamerowi, rzecznikowi Komisji Europejskiej – Unia Europejska jest projektem pokojowym i od 68 lat udaje nam się go realizować z powodzeniem. Nie ma mowy o retoryce wojennej – skomentował.

Miejsce 1

Waffen SS

Włos się zjeżył na głowie po upublicznieniu maila Michała Dworczyka. Mamy do czynienia ze skandalem, po którym na całym świecie każdy minister wyleciałby z rządu. Zausznik premiera Mateusza Morawieckiego weryfikował 80 wiceministrów w rządzie – Nie wiem, jaki był dobór osób zaznaczonych na zielono, ale jeżeli mielibyśmy kierować się starą sprawdzoną zasadą wygrawerowaną na sztyletach Waffen SS – Meine Ehre heißt Treue (moim honorem jest wierność 😉 to poddałbym pogłębionej analizie i namysłowi numery(…) – pisał Dworczyk. Ponad 80 lat po wojnie minister polskiego rządu pokazuje pewnego rodzaju zachwyt nad najbardziej zbrodniczą organizacją z czasów II wojny światowej. Z tym już na zawsze będzie się kojarzył przyboczny szefa rządu.

Antyżenady

Miejsce 3

Przyjmę 100 rodzin uchodźców

“Rzeczpospolita” opublikowała w formie całostronicowego ogłoszenia list otwarty Władysława Grochowskiego, prezesa spółki Arche, budującej mieszkania i hotele w całej Polsce. Biznesmen apeluje do władz państwa żeby pozwoliły jego spółce i Fundacji jego żony przyjąć 100 rodzin uchodźców. Grochowski deklaruje, że zapewni im dach nad głową oraz pracę. Prezes spółki Arche ma doświadczenie w takich działaniach. 20 lat temu przyjmował i pomagał urządzić się w Polsce rodzinom Polaków repatriowanych ze Wschodu.

Miejsce 2

Orban ma z kim przegrać

Węgierska opozycja po prawie 12 latach doszła do wniosku, że pokonanie Viktora Orbana jest możliwe tylko wtedy, gdy połączą siły. Na wspólnej liście partii opozycyjnych będą przedstawiciele Koalicji Demokratycznej, Partii Socjalistycznej, LMP, Jobbik, Dialogu na rzecz Węgier i Momentum. To egzotyczna koalicja, ale wszyscy doszli do wniosku, że odsunięcie od władzy Fideszu jest sprawą fundamentalną. W sondażach panuje huśtawka, ale pojawiają się symptomy pokazujące, że antyorbanowska koalicja jest do pokonania. W badaniu przeprowadzonym przez ZRI Zavecz Research na wspólną opozycję chce zagłosować 39 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.). Poparcie dla Fideszu spadło do 35 proc. (spadek o 2 pkt. proc.).

Miejsce 1

Marsz Niepodległości

Niecały tydzień temu wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował, że podpisał decyzję o rejestracji zgromadzenia cyklicznego “Marsz Niepodległości”. Decyzja została wydana na trzy lata. Z postanowieniem tym nie zgodził się warszawski ratusz. W konsekwencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaskarżył tę decyzję do sądu. W środę Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody. W piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy decyzję Sądu Okręgowego. Pomimo tego Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, zapowiedział, że 11 listopada pochód i tak się odbędzie. Zobaczymy, co zrobi policja.

Tydzień temu spodziewaliśmy się, że na światło dziennie wyjdą chociaż jakieś założenia ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego (IDSN). To najważniejszy warunek Komisji Europejskiej, jaki musi spełnić Warszawa, żeby chociaż powąchać zaliczkę z unijnego Funduszu Odbudowy. Tymczasem okazało się, że Mateusz Morawiecki nie ma większości do przeprowadzenia takiej ustawy przez Sejm. Zbigniew Ziobro stawia warunki – poprze likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale równocześnie muszą iść ustawy jeszcze bardziej uderzające w wymiar sprawiedliwości.

Tym samym rząd jest w kropce. Opozycja pewnie podniosłaby rękę za kasacją Izby, ale sęk w tym, że oficjalny przekaz obozu rządzącego brzmi – nie likwidujemy IDSN po presją Unii Europejskiej, ale jest to nasz pomysł bowiem Izba źle funkcjonuje. Gdyby z głosowania wyłamała się Solidarna Polska, spójność obozu władzy ponownie zostałby podważona, a to pewnie nie uśmiecha się Jarosławowi Kaczyńskiemu, który w ciągu tygodnia zrobił dwie konferencje z nowymi koalicjantami czyli Bielanem i Ociepą. Prezes PiS podkreślał przy tym, że teraz rząd ma stabilną większość w Sejmie.

W nadchodzącym tygodniu ruszą rejestracje osób poniżej 50 roku życia na trzecią dawkę szczepionki. Rośnie presja na wprowadzenie regionalnych obostrzeń, ale na razie rząd jakby tego nie zauważał. W Radzie Medycznej przy premierze Morawieckim, panuje przekonanie, że rząd boi się buntu i społecznego nieposłuszeństwa. Regionalne lockdowny będą musiały dotknąć wschodnią ścianę Polski czyli wyborczy rezerwuar Prawa i Sprawiedliwości. Można się również spodziewać dyskusji o szalejącej drożyźnie. Dzisiaj rozpoczyna się w Glasgow konferencja klimatyczna COP26, która potrwa do 12 listopada. Wtorek będzie podsumowaniem liczby wypadków i ofiar na drogach po świecie zmarłych.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie