Polityka i Społeczeństwo

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 47. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Najważniejszym wydarzeniem kończącego się tygodnia jest czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. W stolicy na ulice wyszli nauczyciele.

Żenady

Miejsce 3

Inflacja

Ceny we wrześniu były średnio o 5,8 proc. wyższe niż w analogicznym okresie rok temu. To absolutny rekord, który zaskoczył ekonomistów. Specjaliści prognozowali, że inflacja utrzyma się na poziomie odczytu z sierpnia, czyli 5,5 proc. To najwyższy wskaźnik inflacji od 20 lat.

W ocenie ekonomistów inflacja dopiero się rozkręca, a w tym roku zobaczymy wskaźniki powyżej 6 proc. Krytycznym momentem ma by styczeń, gdy dane o inflacji mogą dobić do 7 proc. Chyba strach zajrzał w oczy rządzącym, bo NBP podniosło w tym tygodniu stopy procentowe.

Miejsce 2

Michał Dworczyk

Najnowsza odsłona afery mailowej to ewidentnie temat dla prokuratora. Oczywiście możemy o tym pomarzyć, tak jak o dymisji Michała Dworczyka. Prawa ręka premiera Mateusza Morawieckiego po kolesiowsku i za publiczne pieniądze kupiła patriotyczne albumy, których nikt nie chciał kupić. Pomocna dłoń wyciągnięta do kupla kosztowała z publicznych pieniędzy 80 tys. zł. Rząd “kupił sobie” 400 sztuk albumów po 200 zł za każdy. Teraz już nie ma wątpliwości do czego służy obozowi rządzącemu “patriotyczny i suwerennościowy płaszczyk”.

Miejsce 1

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Czwartek skończył się ponuro dla zwolenników Unii Europejskiej. Trybunał Konstytucyjny dał rządowi podkładkę pod nierespektowanie wyroków, orzeczeń i postanowień TSUE. Oczywiście rząd będzie akceptował te które mu pasują. W Brukseli zawrzało i praktycznie cała Europa domaga się podjęcia twardych kroków wobec Warszawy. Prawo i Sprawiedliwość położyło na szali środki z Funduszu Odbudowy, mające pomóc w odbudowie gospodarki po pandemii. Europejska prasa wywiera presję na Brukselę, aby te pieniądze dla Polski zablokowano.

Antyżenady

Miejsce 3

Związki partnerskie

Pracownia IPSOS na zlecenie OKO.press przeprowadziła sondaż dotyczący związków partnerskich dla par jednopłciowych. Wynika z niego, że 56 proc. Polaków opowiada się co najmniej za wprowadzeniem w naszym kraju związków partnerskich dla osób tej samej płci (w tym 21 proc. opowiada się równością małżeńską). 39 proc. badanych uważa zaś, że prawo nie powinno się zmieniać, a więc osoby nieheteronormatywne nie powinny mieć prawa ani do związków małżeńskich, ani do małżeństw. Gdyby zostało rozpisane referendum w tej sprawie związki partnerskie dla par jednopłciowych zostałyby przyjęte pokaźną większością głosów.

Miejsce 2

Protest nauczycieli

W sobotę na ulice Warszawy wyszli w proteście nauczyciele pod hasłem “Dość arogancji i braku szacunku dla nauczycieli”. Ze względów sanitarnych nauczyciele podzieli się na grupy. Na transparentach mieli wypisane hasła: “Czarnek nie będzie pluł nam w twarz” czy “Edukacja nie indoktrynacja”. Manifestujący skandowali “Stop degradacji naszej edukacji”. Równocześnie do manifestacji nauczycieli, odbył się protest pracowników budżetówki.

Miejsce 1

Plac Zamkowy

Po wybrykach Trybunału Konstytucyjnego hasło “polexit” nabiera rozpędu. Donald Tusk wezwał do obrony miejsca Polski w Unii Europejskiej. Lewica nie miała problemu, żeby odpowiedzieć pozytywnie na apel lidera Platformy Obywatelskiej, ale dąsa się PSL i Szymon Hołownia. Z tego co można zaobserwować w internecie, frekwencja o godz. 18 na Placu Zamkowym w Warszawie powinna dopisać. Nie można wykluczyć prowokacji ze strony obozu rządzącego, który będzie chciał pokazać protest w jak najgorszym świetle. Inne miasta w Polsce również się organizują na niedzielne popołudnie.

Początek tygodnia zostanie zdominowany przez doniesienia z manifestacji w obronie Unii Europejskiej. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, służby podległe rządowi mogą przygotowywać prowokacje, żeby rządowa telewizja mogła pokazać demonstrantów w jak najgorszym świetle. Afera mailowa cały czas trwa i można się spodziewać kolejnych rewelacji. Jest wielce prawdopodobne, że w nadchodzącym tygodniu liczba zakażeń dobowych przekroczy 3 tys. Jak mówią lekarze, w szpitalach znajdują się głównie osoby niezaszczepione. Te wszystkie doniesienia będą przeplatane informacjami z polsko-białoruskiej granicy. Kryzys uchodźczy już na stałe wpisał się w pejzaż informacyjny. We wtorek reprezentacja Polski zagra z Albanią w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie