Po godzinach Polityka i Społeczeństwo Satyra polityczna

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 43. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Zarząd TVN S. A. poinformował, że otrzymał holenderską koncesję na nadawanie. Sytuacja marszałek Sejmu Elżbiety Witek z każdym dniem staje się coraz gorsza.

Żenady

Miejsce 3

Ustawka Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki przemawiał w Brzydowie w woj. warmińsko-mazurskim na tle nowiutkich maszyn rolniczych, dając przy tym do zrozumienia, że są one własnością rolnika, w którego gospodarstwie się znajduje. Okazało się, że maszyny nie są jego własnością tylko na potrzeby wizerunkowe zostały wypożyczone.

Ciąg dalszy tej historii pojawił się w tym tygodniu. Okazało się, że traktory pojechały do gospodarstwa po drodze publicznej, bez rejestracji i bez ubezpieczenia, pokonując w ten sposób kilka kilometrów. Prezentacja dobrobytu polskiej wsi, kompletnie nie udała się szefowi rządu.

Miejsce 2

Fundusz Sprawiedliwości

Pod Funduszem Sprawiedliwości, będącym pod nadzorem Ministerstwa Sprawiedliwości, coraz głośniej tyka bomba. Fundusz został skontrolowany przez NIK, ale nie ma jeszcze oficjalnego raportu. Są za to przecieki. Według ustaleń OKO.press, miliony złotych z Funduszu Sprawiedliwości płynęły do organizacji związanych z Solidarną Polską, a jedną z nich była fundacja Ex Bono z Opola. Ex Bono wygrała dwa konkursy opiewające na 9 mln zł i miała pomagać ofiarom przestępstw. Okazało się, że pomoc odbywa się tylko na papierze, a ośrodek który stworzono na potrzeby pomocy ofiarom przestępstw, po kilku miesiącach został zamknięty.

Miejsce 1

Elżbieta Witek

Elżbieta Witek zapewniała w Sejmie, podczas przepychania wniosku o reasumpcję głosowania, że “zasięgnęła opinii pięciu prawników w tej sprawie”. Jest pięć opinii prawnych, ale dotyczą one innej sprawy i są z 2018 roku. Konstytucjonaliści, którzy je sporządzili trzy lata temu, czują się wykorzystani i mówią o nadużyciu. W opublikowanym w zeszły poniedziałek sondażu zaufania, Elżbieta Witek zanotowała wzrost nieufności aż o 11,7 pkt proc. To akurat jest najmniejszym kłopotem, bowiem prawnicy mówią o jej odpowiedzialności karnej.

Antyżenady

Miejsce 3

Holenderska koncesja

Zarząd TVN S. A wydał oświadczenie w którym poinformował, że w lipcu br. został złożony wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji na nadawanie i została ona przyznana. Jeśli KRRIT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji TVN24 do 26 września, dalsze nadawanie umożliwi, zgodnie z polskim i unijnym prawem, koncesja holenderska. Jednocześnie zarząd podkreśla, że uzyskanie koncesji nie rozwiązuje problemu, jakim jest uchwalona przez Sejm ustawa, skierowana przeciwko amerykańskiemu kapitałowi w Polsce.

Miejsce 2

TVN pozywa Macierewicza

Antoni Macierewicz udzielił wywiadu w zawłaszczonym przez władze Polskim radiu. Zaczął tam opowiadać, że TVN powstał na bazie rosyjskiej agentury, a stacja powiela propagandę prorosyjską. Stacja podjęła kroki prawne i złożyła pozew przeciwko byłemu szefowi resortu obrony za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, a tym samym naruszenie dóbr osobistych spółki i jej właściciela. Szczegółów nie znamy, ale zamieszczenie przeprosin na własny koszt to będzie minimum. Nawet nie chcemy myśleć, ile kosztuje 15 sekund przed głównym wydaniem “Faktów” TVN.

Miejsce 1

Weto Dudy

Z Pałacu Prezydenckiego płyną wyraźne sygnały, że głowa państwa jest gotowa zawetować “lex TVN”. Opakowane to jest w strategiczną współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i ma w sobie dozę syndromu odtrącenia. Ustawa forsowana przez Prawo i Sprawiedliwość nie była konsultowana z Andrzejem Dudą na żadnym etapie. Wygląda na to, że to jest nie w smak prezydentowi. Nie zmienia to jednak tego, że do pogłosek o prezydenckim wecie należy podchodzić z rezerwą. Andrzej Duda może tu odgrywać rolę dobrego policjanta i w ten sposób ratować Pendolino partii władzy pędzące na amerykańską ścianę.

Na granicy polsko-białoruskiej koczuje grupa 50 imigrantów. Mężczyźni, kobiety i dzieci, głównie z Iraku i Afganistanu, są z jednej strony pilnowani przez białoruskich pograniczników, z drugiej przez polskich. Obóz władzy zaczyna powoli wracać do narracji sprzed 6-7 lat i straszy uchodźcami. Ten tydzień może być w tej kwestii kluczowy.

Nadchodzące 7 dni to będzie nadal tlący się grill pod Elżbietą Witek. Zobaczymy także, jak potoczyły się rozmowy po stronie opozycyjnej w sprawie odwołania marszałek Sejmu. Na razie Konfederacja stawia warunki z kosmosu i chce przy okazji wynegocjować z resztą opozycji poparcie dla swoich spraw programowych. Jeżeli zrozumieją, że o co innego idzie gra, a nie o program, to odwołanie Elżbiety Witek będzie bliżej niż dalej. W tym tygodniu powinno się pojawić więcej informacji o mapie drogowej obostrzeń dla niezaszczepionych. Z Pałacu Prezydenckiego, ktoś będzie musiał się w końcu pofatygować do mediów, bo same przecieki o wecie już nie wystarczą.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie