Po godzinach

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 42. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Paweł Kukiz i wszystko jasne. “Lex TVN” przegłosowane. Powoli zaczyna się rysować plan Donalda Tuska na opozycyjną konstrukcję wyborczą.

Żenady

Miejsce 3

Joachim Brudziński

Joachim Brudziński, europoseł i były minister spraw wewnętrznych, przewija się w ostatnio ujawnionych mailach. Mail brzmi jak prośba o pomoc w załatwieniu pracy w obrębie rodziny. Nagłówek “Cześć wujku” stał się już przedmiotem żartów, ale także poważnych komentarzy. “Cześć, wujku” jako powitanie podczas rekrutacji do pracy w spółce skarbu państwa stanie się symbolem tej władzy – skomentował Janusz Schwertner, dziennikarz Onetu. Ponad miesiąc temu Jarosław Kaczyński zapowiedział walkę z nepotyzmem w partyjnych szeregach. Szumna uchwała zakończyła się odejściem z państwowych posad 13 (słownie: trzynastu) osób. Rodzina Joachima Brudzińskiego śpi spokojnie.

Miejsce 2

Elżbieta Witek

Elżbieta Witek i Paweł Kukiz powinni być liderami tego zestawienia. Marszałek Sejmu zarządziła reasumpcję przegranego przez Prawo i Sprawiedliwość głosowania. W ocenie prawników zrobiła to bez podstaw prawnych, za co może jej grozić odpowiedzialność karna. Lewica i Koalicja Obywatelska złożyły na nią doniesienia w prokuraturze, ale to raczej jako symbol niż nadzieja na realne działanie ze strony śledczych. Opozycja zapowiedziała złożenie wniosku o odwołanie marszałek Sejmu i prowadzi w tej sprawie konsultacje. Do tej gry ma przystąpić Konfederacja i Jarosław Gowin. Pozbawienie stanowiska Elżbietę Witek nie jest misją samobójczą.

Miejsce 1

Paweł Kukiz

Paweł Kukiz i wszystko jasne. Na tym jednym zdaniu można zakończyć pochylanie się nad antysytemowcem układającym się z systemem. Za kilka dni lub tygodni będzie wiadomo, kto z otoczenia muzyka się sprzedał i za ile. Jak wieść gminna niesie, Jarosław Sachajko czuje motyle w brzuchu na samą myśl o tece ministra rolnictwa. Tyle wiemy na razie. Jeżeli się spojrzy na powrót Lecha Kołakowskiego w ramiona PiS, który kosztował posadę w państwowym banku wartą ok. 40 tys. zł, można sobie wyobrazić, jakie kwoty fruwały po ludziach Kukiza i opuszczających Jarosława Gowina posłach. Stay tuned.

Antyżenady

Miejsce 3

Donald Tusk

Powoli zaczyna się rysować mapa Donalda Tuska, z którą chce iść do wyborów. Do pokonania PiS-u potrzebna jest optymalna konstrukcja wyborcza, przyciągająca jak największą liczbę wyborców oraz pozbawiona pierwiastka zdrady. Tej gwarancji nie daje Lewica, która paktowała z PiS-em przy Funduszu Odbudowy, więc nie ma dla niej miejsca w koncepcji Donalda Tuska. Powoli, mozolnie idzie budowanie lewego skrzydła w Platformie Obywatelskiej, które ma wejść na pole gdzie urzęduje Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg.

Miejsce 2

Sondaże

Sondaże pokazują, że dopychanie kolanem ustawy uderzającej w TVN, idzie pod prąd nie tylko wobec wyborców opozycji, ale także elektoratowi PiS. W sondażu Instytutu Badań Pollster aż 70 proc. respondentów odpowiada “nie”, gdy pada pytanie, czy należy zamknąć TVN. 64 proc. jest przekonanych, że PiS chce zlikwidować niezależną telewizję. W badaniu przeprowadzonym przez pracownię Kantar, aż 68 proc. badanych ocenia, że ustawa jest zła. 62 proc. ankietowanych uważa, że przegłosowanie “lex TVN” zaszkodzi relacjom ze Stanami Zjednoczonymi.

Miejsce 1

Odwołanie Elżbiety Witek

“Gazeta Wyborcza” napisała, że PiS-owska chwiejna większość sejmowa będzie obiektem ataków ze strony opozycji. Opozycyjni liderzy chcą tę większość testować. Pierwszym akcentem będzie wniosek o odwołanie Elżbiety Witek. Nie jest to jeszcze element planu, bo wniosek ma związek z jej skandalicznym zachowaniem ze środy i zarządzeniem bezprawnej reasumpcji głosowania. Do gry ma przystąpić Konfederacja. Ale znamiona opozycyjnego planu nosi wniosek Polskiego Stronnictwa Ludowego o odwołanie Ministra Rolnictwa, Grzegorza Pudy. To może być ciekawa rozgrywka, bo plotkuje się o Jarosławie Sachajce z Kukiz’15, który ostrzy sobie zęby na ten resort.

Wybuch społecznego niezadowolenia, po przegłosowaniu “lex TVN”, będzie nam nadal towarzyszył w tym tygodniu. Paweł Kukiz musi się w końcu wziąć w garść i pofatygować do Polsatu News lub TVN24, bo na razie odwołał tam wizyty, jakby się bał zderzenia z prawdą i argumentami. Niecierpliwie czekamy na pierwsze sondaże preferencji partyjnych. Kończący się tydzień był najeżony emocjami, a to musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w sondażach. Jutro upływa termin ultimatum, jakie Komisja Europejska dała rządowi w Warszawie, dotyczące zamrożenia działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zgodnie z przyjęta strategią, pojawiania się raz w tygodniu na konferencji czy w mediach, na początku tygodnia usłyszymy coś od Donalda Tuska.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie