Po godzinach

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 42. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Paweł Kukiz i wszystko jasne. “Lex TVN” przegłosowane. Powoli zaczyna się rysować plan Donalda Tuska na opozycyjną konstrukcję wyborczą.

Żenady

Miejsce 3

Joachim Brudziński

Joachim Brudziński, europoseł i były minister spraw wewnętrznych, przewija się w ostatnio ujawnionych mailach. Mail brzmi jak prośba o pomoc w załatwieniu pracy w obrębie rodziny. Nagłówek “Cześć wujku” stał się już przedmiotem żartów, ale także poważnych komentarzy. “Cześć, wujku” jako powitanie podczas rekrutacji do pracy w spółce skarbu państwa stanie się symbolem tej władzy – skomentował Janusz Schwertner, dziennikarz Onetu.

Ponad miesiąc temu Jarosław Kaczyński zapowiedział walkę z nepotyzmem w partyjnych szeregach. Szumna uchwała zakończyła się odejściem z państwowych posad 13 (słownie: trzynastu) osób. Rodzina Joachima Brudzińskiego śpi spokojnie.

Miejsce 2

Elżbieta Witek

Elżbieta Witek i Paweł Kukiz powinni być liderami tego zestawienia. Marszałek Sejmu zarządziła reasumpcję przegranego przez Prawo i Sprawiedliwość głosowania. W ocenie prawników zrobiła to bez podstaw prawnych, za co może jej grozić odpowiedzialność karna. Lewica i Koalicja Obywatelska złożyły na nią doniesienia w prokuraturze, ale to raczej jako symbol niż nadzieja na realne działanie ze strony śledczych. Opozycja zapowiedziała złożenie wniosku o odwołanie marszałek Sejmu i prowadzi w tej sprawie konsultacje. Do tej gry ma przystąpić Konfederacja i Jarosław Gowin. Pozbawienie stanowiska Elżbietę Witek nie jest misją samobójczą.

Miejsce 1

Paweł Kukiz

Paweł Kukiz i wszystko jasne. Na tym jednym zdaniu można zakończyć pochylanie się nad antysytemowcem układającym się z systemem. Za kilka dni lub tygodni będzie wiadomo, kto z otoczenia muzyka się sprzedał i za ile. Jak wieść gminna niesie, Jarosław Sachajko czuje motyle w brzuchu na samą myśl o tece ministra rolnictwa. Tyle wiemy na razie. Jeżeli się spojrzy na powrót Lecha Kołakowskiego w ramiona PiS, który kosztował posadę w państwowym banku wartą ok. 40 tys. zł, można sobie wyobrazić, jakie kwoty fruwały po ludziach Kukiza i opuszczających Jarosława Gowina posłach. Stay tuned.

Antyżenady

Miejsce 3

Donald Tusk

Powoli zaczyna się rysować mapa Donalda Tuska, z którą chce iść do wyborów. Do pokonania PiS-u potrzebna jest optymalna konstrukcja wyborcza, przyciągająca jak największą liczbę wyborców oraz pozbawiona pierwiastka zdrady. Tej gwarancji nie daje Lewica, która paktowała z PiS-em przy Funduszu Odbudowy, więc nie ma dla niej miejsca w koncepcji Donalda Tuska. Powoli, mozolnie idzie budowanie lewego skrzydła w Platformie Obywatelskiej, które ma wejść na pole gdzie urzęduje Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń i Adrian Zandberg.

Miejsce 2

Sondaże

Sondaże pokazują, że dopychanie kolanem ustawy uderzającej w TVN, idzie pod prąd nie tylko wobec wyborców opozycji, ale także elektoratowi PiS. W sondażu Instytutu Badań Pollster aż 70 proc. respondentów odpowiada “nie”, gdy pada pytanie, czy należy zamknąć TVN. 64 proc. jest przekonanych, że PiS chce zlikwidować niezależną telewizję. W badaniu przeprowadzonym przez pracownię Kantar, aż 68 proc. badanych ocenia, że ustawa jest zła. 62 proc. ankietowanych uważa, że przegłosowanie “lex TVN” zaszkodzi relacjom ze Stanami Zjednoczonymi.

Miejsce 1

Odwołanie Elżbiety Witek

“Gazeta Wyborcza” napisała, że PiS-owska chwiejna większość sejmowa będzie obiektem ataków ze strony opozycji. Opozycyjni liderzy chcą tę większość testować. Pierwszym akcentem będzie wniosek o odwołanie Elżbiety Witek. Nie jest to jeszcze element planu, bo wniosek ma związek z jej skandalicznym zachowaniem ze środy i zarządzeniem bezprawnej reasumpcji głosowania. Do gry ma przystąpić Konfederacja. Ale znamiona opozycyjnego planu nosi wniosek Polskiego Stronnictwa Ludowego o odwołanie Ministra Rolnictwa, Grzegorza Pudy. To może być ciekawa rozgrywka, bo plotkuje się o Jarosławie Sachajce z Kukiz’15, który ostrzy sobie zęby na ten resort.

Wybuch społecznego niezadowolenia, po przegłosowaniu “lex TVN”, będzie nam nadal towarzyszył w tym tygodniu. Paweł Kukiz musi się w końcu wziąć w garść i pofatygować do Polsatu News lub TVN24, bo na razie odwołał tam wizyty, jakby się bał zderzenia z prawdą i argumentami. Niecierpliwie czekamy na pierwsze sondaże preferencji partyjnych. Kończący się tydzień był najeżony emocjami, a to musi znaleźć swoje odzwierciedlenie w sondażach. Jutro upływa termin ultimatum, jakie Komisja Europejska dała rządowi w Warszawie, dotyczące zamrożenia działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zgodnie z przyjęta strategią, pojawiania się raz w tygodniu na konferencji czy w mediach, na początku tygodnia usłyszymy coś od Donalda Tuska.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie