Polityka i Społeczeństwo

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 41. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Donald Tusk robi furorę w sondażach. Ten tydzień był fatalny dla Zbigniewa Ziobry. Najpierw przeczołgał go NIK potem Jarosław Kaczyński.

Żenady

Miejsce 3

Zbigniew Ziobro – stacja pierwsza

Jolanta Brzeska, działaczka społeczna zaangażowana w obronę eksmitowanych lokatorów, została zamordowana w 2011 r. Jej spalone ciało znaleziono w Lesie Kabackim.

Pięć lat temu Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej mówił o rażących błędach prokuratorów i policjantów, którzy badali okoliczności śmierci Brzeskiej. Po prostu, jak to ma w zwyczaju, wyszedł przed kamery i grzmiał oskarżając oraz skazując wszystkich dookoła. Niedawno tak zrobił w sprawie Sławomira Nowaka, chociaż nie ma nawet aktu oskarżenia. Jak ustalił Onet.pl, postępowanie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez organy ścigania zostało umorzone.

Miejsce 2

Obrona podwyżek

Partia władzy chce wmówić obywatelom, że nie ma w tej chwili pilniejszej sprawy niż przyznanie podwyżek politykom. Prorządowe media tak się zaangażowały w obronę podniesienia uposażeń, że nawet poinformowały o pensji… prezydenta Wielkiej Brytanii. Podwyżki swoim parlamentarzystom obiecał Jarosław Kaczyński w obawie przed buntem. Nie każdy zdążył się nachapać na państwowych posadach i zarabiane przez innych potężne pieniądze wywołują wśród reszty zazdrość. Obrazem szaleństwa z jakim mamy do czynienia są słowa ojca prezydenta prof. Jana Dudy. Na falach Radia Kraków powiedział, że podwyżki są potrzebne, bo… politycy muszą się porządnie ubrać. Jutro ktoś powie, że nie mają na kanapkę w McDonaldzie. Absurd? Proszę poczekać, wszystko przed nami.

Miejsce 1

Zbigniew Ziobro – stacja druga

Fundusz Sprawiedliwości, nazywany skarbonką Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, został skontrolowany przez Najwyższą Izbę Kontroli. W wystąpieniu pokontrolnym jest mowa o licznych nieprawidłowościach i mechanizmach korupcjogennych. NIK uznał za bezcelowe i niegospodarne 13 spośród 16 badanych umów. Umowy opiewają na 63 mln zł. Z blisko 700 mln zł dotacji przyznanych przez Fundusz Sprawiedliwości, tylko 228,5 mln zł przeznaczono rzeczywiście na pomoc ofiarom przestępstw. Ewa Wrzosek ze Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia napisała na Twitterze – a jakby tak, w całkiem nieodległej przyszłości: Zbigniew Z.?

Antyżenady

Miejsce 3

Sondaże

Donald Tusk robi furorę w sondażach. Koalicja Obywatelska umacnia się na pozycji wicelidera badań opinii publicznej. Mówimy już nie tylko o mocnej pozycji na drugim miejscu, ale zaczynamy wchodzić w fazę doganiania w sondażach Zjednoczonej Prawicy. Różnica, w zależności od badania, została zniwelowana do 5-7 pkt proc. Donald Tusk rozsiadł się wygodnie także w fotelu lidera opozycji. Ponad 30 proc. badanych przyznaje mu ten tytuł.

Miejsce 2 

Zbigniew Ziobro- stacja trzecia

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wydała dwa zarządzenia powiązane z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i wiążą się nielegalną Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Pierwsze dotyczy spraw dyscyplinarnych sędziów, a drugie spraw sędziowskich rozstrzyganych przez Izbę. Akta nowych spraw dyscyplinarnych sędziów będą wpływały bezpośrednio do Małgorzaty Manowskiej. Przy toczących się już sprawach Małgorzata Manowska będzie rozważała zwrócenie się do sędziów, którym te sprawy przydzielono o rozważenie powstrzymania się od orzekania. W ocenie prawników to ruchy pozorowane, ale nie zmienia to jednak tego, że wbrew woli szefa resortu sprawiedliwości.

Miejsce 1

Zbigniew Ziobro – stacja czwarta

Zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i w ten sposób zniknie przedmiot sporu – powiedział Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP. Prezes zapowiedział także “reformę” Izby Dyscyplinarnej. O ile w przypadku Małgorzaty Manowskiej popłynęły z Solidarnej Polski pomruki niezadowolenia, tak teraz zobaczymy, czy to samo będzie miało miejsce w stosunku do prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

11 sierpnia Sejm ma się zająć ustawą “lex TVN”. Nie jest to pewne, bowiem Jarosław Kaczyński musi mieć zapewnioną większość w tym głosowaniu. Jeżeli ustawy nie będzie w porządku obrad to znaczy, że większości nie ma. Jeżeli się w nim znajdzie to znaczy że jest. Wirtualna Polska opublikowała tekst o majątku Donalda Tuska. Były szef Rady Europejskiej odniósł się do niego w nagraniu i go rozmontował, przenosząc ciężar tłumaczenia się z majątku na Mateusza Morawieckiego. Ten zamiast siedzieć cicho wszedł w tę dyskusję. Temat powinien się pojawić w nadchodzącym tygodniu. Porozumienie Jarosława Gowina nadal jest w koalicji rządzącej, ale postawiło warunki. Pierwsze reakcje Prawa i Sprawiedliwości to śmiech i kpiny. Tym także od poniedziałku będziemy się zajmowali. Można przypuszczać, że konferencję prasową zwoła Zbigniew Ziobro, bo właśnie mordują mu Izbę Dyscyplinarną.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie