Polityka i Społeczeństwo

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 40.[NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Według słów Donalda Tuska, Mariana Banasia należy traktować jak świadka koronnego. Inflacja bije rekordy i podobno nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Żenady

Miejsce 3

TVN i Przyłębska

W PiS-owskiej rozprawie z TVN-em pojawiły się nowe scenariusze, w których główną role odgrywa upolityczniony Trybunał Konstytucyjny. Jeżeli Jarosławowi Kaczyńskiemu uda się zmontować większość do przepchnięcia ustawy rugującej Amerykanów z rynku medialnego, prezydent Andrzej Duda miałby ją odesłać do TK Julii Przyłębskiej. Tam zostałaby zamrożona i robiła za straszak. Drugi wariant zakłada, że prezesowi PiS większości nie uda się sklecić i wtedy do Trybunału zostanie skierowana cała ustawa medialna. Oczywiście przepisy o amerykańskim kapitale w mediach, zostaną uznane za niekonstytucyjne.

Miejsce 2

Antoni Macierewicz

Resort obrony co roku  podejmuje decyzję o powołaniu składu podkomisji smoleńskiej, na której czele stoi Antoni Macierewicz. Szefowi tego ciała przysługuje limuzyna oraz sekretariat i najwidoczniej naczelny śledczy smoleński nie chce się pożegnać z tymi przywilejami. Zaczął nagle zlecać ekspertyzy smoleńskie, które mają pokazać Błaszczakowi, że nadal jest sens przedłużania życia podkomisji. W MON nie mają wątpliwości, skąd się wzięła ponadstandardowa aktywność Macierewicza. Błaszczak podejmie decyzję w sprawie podkomisji do końca sierpnia.

Miejsce 1

Inflacja

Z portfeli polskich rodzin parują pieniądze. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu o 5 proc. rok do roku. Te dane zaskoczyły ekonomistów, którzy uważają, że inflacja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Taki poziom inflacji był obserwowany 10 lat temu i w ocenie specjalistów w najbliższym czasie będzie podbity rekord sprzed 20 lat. Z obozu władzy można usłyszeć – Polacy nic się nie stało, Polacy nic się nie stało.

Antyżenady

Miejsce 3

Campus Polska Przyszłości

Za niecały miesiąc wystartuje Campus Polska Przyszłości organizowany w Olsztynie przez Rafała Trzaskowskiego. Ze względu na bezpieczeństwo uczestników, organizatorzy podjęli decyzję, że będą mogły w nim uczestniczyć osoby w pełni zaszczepione i ozdrowieńcy. Powód takiego postępowania jest jasny – zagrożenie czwartą falą epidemii. – Nic nie jest dla nas w tym momencie ważniejsze niż Wasze bezpieczeństwo podczas campusowych dni. Wasze zdrowie to dla nas priorytet – czytamy w oświadczeniu.

Miejsce 2

Marek Brzeziński

Amerykańska administracja uznała, że syn Zbigniewa Brzezińskiego będzie najlepszym kandydatem na ambasadora w Polsce. Prawo i Sprawiedliwość chciało przeczołgać Marka Brzezińskiego i pokazać sojusznikowi, kto tu rządzi. Zaczęło się domagać od kandydata zrzeknięcia się polskiego obywatelstwa, którego nigdy nie miał. Polak nie może zostać ambasadorem nad Wisłą. Waszyngton postawił sprawę na ostrzu noża i zagroził, że w takim układzie nikogo tu nie przyślą. PiS się wystraszył, bo to oznaczałoby drastyczne obniżenie rangi kontaktów dyplomatycznych. Polski MSZ powołał się na umowę z lat 60., podpisaną przez byłe kraje komunistyczne. Na tej podstawie uznano, że Marek Brzeziński jest obywatelem… Czech. Jego matka pochodziła z Czechosłowacji.

Miejsce 1

Świadek koronny

Prokuratura wystąpiła do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów. Opozycja mówi zgodnie, że będą głosowali przeciwko wnioskowi Prokuratury Generalnej. W trakcie konferencji prasowej Donald Tusk stwierdził, że Mariana Banasia należy traktować jako świadka koronnego. To pierwszy raz, gdy pod adresem nominata tej władzy, pada takie określenie. To również sygnał wysłany do innych przedstawicieli obozu rządzącego.

Wielkimi krokami zbliża się decyzja, jaką muszą podjąć rządzący wobec Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Za dwa tygodnie mija unijne ultimatum. Jeżeli Warszawa nie zamrozi jej działalności to posypią się kary. Bruksela nie przyjęła jeszcze polskiego Krajowego Planu Odbudowy, na podstawie którego można uruchomić strumień unijnych pieniędzy. To także element presji wywieranej na gabinet Mateusza Morawieckiego. W nadchodzącym tygodniu będziemy obserwowali rosnącą liczbę zakażeń i może zostać przekroczona bariera 200 wykrytych przypadków dziennie. Naturalnie będziemy się także poruszali wokół “lex TVN”. Jak na okres wakacyjny newsów politycznych nie brakuje.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie