Po godzinach

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 38. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Donald Tusk wrócił po krótkim urlopie na końcówkę tygodnia. Obóz rządzący jest przeciwny wprowadzeniu waluty euro. Jak na złość, akceptacja dla niej rośnie.

Żenady

Miejsce 3

Państwowa Komisja ds. Pedofilii

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) zagościła w skromnych progach Państwowej Komisji ds. pedofilii i od razu wykryła szereg nieprawidłowości. Wśród zarzutów jest brak planu wydatków na 2020 rok, który jest wymagany zgodnie z ustawą o finansach publicznych. Ponadto wykryto brak prowadzenia ksiąg rachunkowych i jest to kolejne naruszenie ustawy o finansach publicznych. Kontrolerzy poddali w wątpliwość zakup systemu finansowo-księgowego i płacowo-kadrowego. Został on oceniony jako niecelowy i niegospodarny. Według NIK przeszkolono głównego księgowego i zainstalowano system, jednak nie używano go, bo brakowało kluczowych funkcjonalności. Sprawa finansowania komisji w pierwszych jej miesiącach funkcjonowania wygląda na poważną, bo trafiła na listę ośmiu najważniejszych nieprawidłowości budżetowych. Chodzi o 5 mln zł, które okrężną drogą trafiły do Komisji.

Miejsce 2

Marek Suski

Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że Marek Suski żyje w równoległej rzeczywistości. W wywiadzie dla “Rzeczpospolitej” stwierdził, że stacja TVN jest mało wiarygodna i powinna brać przykład z TVP. Markowi Suskiemu umknął mały szczegół. Otóż w mailach Michała Dworczyka jest wzmianka o TVP. Gdy premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zaproponowano skorzystanie z relacji Cezarego Gmyza, korespondenta TVP w Niemczech, szef rządu poprosił o inne źródło informacji. Morawiecki nie zaprzeczył na ten temat do dzisiaj, więc można wywnioskować, jakie jest jego zdanie na temat wiarygodności TVP. A Markowi Suskiemu życzymy powodzenia.

Miejsce 1 

Wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że stosowanie środków tymczasowych w sprawach dotyczących ustroju sądów nakładanych przez TSUE jest niezgodne z polską konstytucją. Mówiąc w skrócie Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego może nadal funkcjonować. Prawnicy mówią o Polexicie prawnym i wejściu na bardzo niebezpieczną drogę. Jakie mogą być konsekwencje takiego orzeczenia? Kary finansowe, a nawet wstrzymanie wypłat z Funduszu Odbudowy.

Antyżenady

Miejsce 3

Donald Tusk

Donald Tusk wraca po krótkim urlopie do polityki. W piątek udzielił wywiadu w TVN24, a w poniedziałek w Gdańsku będzie miał przemówienie. To prawdopodobnie tam padnie propozycja skierowana do całej opozycji, żeby przywrócenie praworządności stało się tematem nie podlegającym dyskusji i było podwaliną pod przyszłe przymierze wyborcze. Gdańsk jest symbolem przemian i zapewne dlatego to miasto zostało wybrane na pierwszy wiec.

Miejsce 2

Lewica pikuje

Lewica długo się broniła przed zjazdem na próg wyborczy. W zeszłym roku jej notowania uratowały protesty po wyroku w sprawie aborcji. Od pewnego czasu systematycznie obniża loty, aż przyszedł moment w którym wylądowała na pięcioprocentowym progu wyborczym. Problemów jest masa. Od poparcia PiS-u podczas głosowania nad Funduszem Obudowy, przez zawieszenie działaczy ze śląskich struktur po czystkę polegającą na zwieszeniu kilku posłów. Kolejnym problemem dla Lewicy może być brak zaufania Donalda Tuska do tej formacji. To może zwiastować brak Lewicy na wspólnych listach wyborczych.

Miejsce 1

Waluta euro

Nie samą polityką przecież człowiek żyje. Z najnowszego badania opinii publicznej Eurobarometr wynika, że rośnie w Polsce akceptacja dla waluty euro. Za jej przyjęciem jest 56 proc. badanych, co oznacza wzrost 8 pkt proc. Na razie nie jest jasne co mogło wpłynąć na wzrost zaufania do europejskiej waluty. Wśród przyczyn wymienia się słabe zarządzanie pandemią przez Polskę w porównaniu do Europy, liberalizację światopoglądową, no i oczywiście słabszy kurs złotego.

Donald Tusk spędził tydzień w Chorwacji z wnukami i już w poniedziałek wraca do polityki. Na jego wiecu w Gdańsku jest spodziewanych nawet kilkanaście tysięcy osób. Po drugiej stronie lustra jest Włodzimierz Czarzasty i czystka jaką przeprowadził w partii. W tej całej aferze buntowniczej najzabawniej brzmi nazwa nowego ugrupowania – “Nowa Lewica”. Jeżeli Czarzasty chciał oddać ducha nowej formacji to wybitnie mu się to nie udało. Co najmniej do połowy tygodnia w mediach będą obecni politycy Lewicy z obu stron barykady. Rząd w końcu musi się zająć ustawami związanymi z “Polskim ładem”. Projekt ustawy o kwocie wolnej od podatku na poziomie 30 tys. zł miał być gotowy do końca czerwca. Ale pewnie zamiast ustaw będzie przepychanka z Jarosławem Gowinem.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie