Polityka i Społeczeństwo

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 37. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Po powrocie Donalda Tuska na krajowe podwórko sondaże oszalały. Z drugiej strony prorządowe media przypuściły furiacki atak na byłego premiera.

Żenady

Miejsce 3

Turów

Spór z Czechami o kopalnię Turów zniknął z pola widzenia, za sprawą powrotu Donalda Tuska na polskie łono polityczne, ale on się cały czas toczy. Już ponad tydzień temu Jacek Sasin i Artur Soboń z ministerstwa aktywów państwowych, dawali do zrozumienia, że trwające negocjacje są trudne. W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że ich klimat jest fatalny, a szanse na szybkie rozwiązanie sporu są nikłe. Paradoksalnie zdominowanie mediów przez Donalda Tuska działa na korzyść Mateusza Morawieckiego, który ponad miesiąc temu zapewniał, że porozumienie z południowym sąsiadem jest na wyciągnięcie ręki. Na razie nikt go z tego nie rozlicza.

Miejsce 2

TVP

Chyba w każdym akapicie będzie się dzisiaj przewijał Donald Tusk. Tutaj sprawa dotyczy go już bezpośrednio. Telewizja z nazwy publiczna przypuściła na byłego premiera furiacki atak. “Wiadomości” TVP poświęcają nawet połowę swoich wydań Donaldowi Tuskowi. Szczególnie agresywny wobec szefa Platformy Obywatelskiej jest Miłosz Kłeczek, reporter TVP. Agresja skierowana w stronę Tuska przez prorządowe media jest tak potężna, że bardzo poważnie rozważane jest przydzielenie mu ochrony. Nieoficjalne już ją ma. W Szczecinie miał miejsce pierwszy incydent, gdzie został zaatakowany przez jedną z kobiet.

Miejsce 1

Lex TVN

W nocy ze środy na czwartek, grupa posłów PiS złożyła projekt ustawy, który ewidentnie uderza w TVN. Chodzi o to, że koncesja na nadawanie może być udzielona pod warunkiem, że “osoba taka nie jest zależna (…) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”. Do EOG należą wszystkie państwa Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery.

Antyżenady

Miejsce 3

Lewica

Po objęciu przez Donalda Tuska sterów w Platformie Obywatelskiej, dziwnym zbiegiem okoliczności na Lewicy zaczęła się walka buldogów. Włodzimierz Czarzasty zawiesił radną i radnego ze Śląska za wspólne głosowanie z PiS-em. Wisienką na torcie było zawieszenie Marka Balta, szefa śląskich struktur. Okaleczeni przez Czarzastego ripostują. Według nich, układanie się przez szefa Nowej Lewicy z Kaczyńskim przy Funduszu Odbudowy było sygnałem, że w “dobrych sprawach” można wspólnie z PiS-em podnosić rękę. Po lewej stronie sceny politycznej szykuje się rozłam lub pozbawienie Czarzastego funkcji przewodniczącego partii. Buntownikom do dzisiaj nie podoba się zawarty przez niego deal z partią władzy.

Miejsce 2

Bunt senatora

Po sześciu latach obsadzania wszelkich możliwych stanowisk przez rodziny polityków PiS, Jarosław Kaczyński wypowiedział im wojnę. Uchwałą, która nie ma praktycznie żadnej mocy, będzie zwalczał nepotyzm w partyjnych szeregach. Tydzień temu na kongresie PiS, sekretarzem generalnym partii został Krzysztof Sobolewski, którego żona do niedawna zasiadała w trzech radach nadzorczych spółek. W związku z tą nominacją senator Marek Martynowski zrezygnował z funkcji szefa klubu senackiej części Prawa i Sprawiedliwości oraz ze stanowiska wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego. – To twarz nepotyzmu w naszej partii – ocenił awans Sobolewskiego i dodał, że “to kpina z wyborców”. Senator Martynowski liczy się z tym, że już nie znajdzie na listach wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

Miejsce 1

Szaleństwo sondażowe

W tym tygodniu nastąpił wysyp sondaży pokazujących, że Donald Tusk jest dużą wartością dodaną dla Platformy Obywatelskiej. Największa partia opozycyjna usadowiła się na pozycji wicelidera badań opinii publicznej. U Szymona Hołowni zrobiło się nerwowo. Lider Polski 2050 spodziewa się kilkuprocentowego przepływu elektoratu, ale zapewnia, że to wyjdzie formacji na dobre. – To pokaże wyraźnie, że my nie jesteśmy Platformą – powiedział “Rzeczpospolitej”. Pytaniem pozostaje tylko to, czy “efekt Tuska” na stałe zagości w badaniach.

Donald Tusk jest na urlopie. Zniknie na kilka dni, żeby wnukom powiedzieć “dzień dobry” i “do widzenia” na dłuższy czas. Lider Platformy Obywatelskiej już nie raz pokazał, że jednym wpisem na Twitterze jest w stanie zdominować debatę publiczną. Przypuszczalnie będzie korzystał z tego narzędzia komunikacji ze światem. Naturalnie będziemy również śledzili wydarzenia po lewej stronie. Można się spodziewać konferencji lub wizyty w mediach Włodzimierza Czarzastego. Pytań do niego jest na pewno sporo. Cały tydzień zostanie zdominowany przez PiS-owski zamach na TVN. Być może będziemy ponownie świadkami akcji “Media bez wyboru”. To był protest przeciwko PiS-owskim planom nałożenia haraczu na media. Na cały dzień zapadła ciemność informacyjna. Na tapecie powinien być również “Polski ład”.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie