Po godzinach Satyra polityczna

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 32. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Po roku walki z pandemią, lekarzom zaproponowano 19 zł podwyżki. Daniel Obajtek nie został prześwietlony przez służby przed objęciem kluczowych funkcji.

Żenady

Miejsce 3

Kopalnia Turów

W piątek Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Wydobycie ma być wstrzymane do wydania wyroku w sporze na linii Polska-Czechy. Prowadzona odkrywka grozi utratą wody pitnej mieszkańcom po czeskiej stronie.

Polski rząd uważa, że postanowienie jest niewykonalne. Opozycja zarzuca gabinetowi Mateusza Morawieckiego dyplomatyczne zaniechania i nakłania do natychmiastowych rozmów z Pragą. Z Polski na razie płyną buńczuczne komunikaty, a w tym czasie pracę może stracić kilka tysięcy osób.

Miejsce 2

Podwyżki dla lekarzy

Rząd opracował nowelizację ustawy o najniższym wynagrodzeniu w służbie zdrowia. Według założeń projektu, od 1 lipca lekarze mają otrzymać… 19 zł brutto podwyżki. Środowisko lekarskie nie kryje oburzenia i nazywa podwyżkę “wysublimowaną formą podziękowania”. Miesiąc temu pojawiła się informacja, że lekarze pobrali prawie 200 zaświadczeń potrzebnych do otrzymania zatrudnienia za granicą. To rekord.

Miejsce 1

Daniel Obajtek

To jest najbardziej szokująca informacja, jaka pojawiła się w tym tygodniu. Daniel Obajtek kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, strategiczną spółką Skarbu Państwa Energą, a teraz jest prezesem Orlenu. Według informacji TVN24, złote dziecko Jarosława Kaczyńskiego, nigdy nie było poddane tzw. “wirówce”. “Wirówka” polega na gruntownym prześwietleniu kandydata. Zbiera się wtedy całą wiedzę z policji i służb specjalnych, nawet o mandacie za rzucenie niedopałka na ulicy. Obajtek tego “uniknął”.

Antyżenady

Miejsce 3

Niekonstytucyjne obostrzenia

Polska wychodzi z obostrzeń, ale sprawy dotyczące niekonstytucyjnych zakazów nadal toczą się w sądach. Ostatnim akcentem jest noc sylwestrowa. Sąd Rejonowy Warszawa-Wola umorzył postępowanie w sprawie złamania obowiązującego w Sylwestra zakazu przemieszczania się. Rozporządzenie, z którego wynikało obostrzenie, nie może stanowić skutecznego źródła nakazów i zakazów, więc niedostosowanie się do jego przepisów nie stanowiło wykroczenia. Analfabetyzm prawny będzie się za tą ekipą rządową ciągnął w nieskończoność.

Miejsce 2

Platforma Obywatelska

We wtorek odbyło się spotkanie parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. Sytuacja w formacji była bardzo napięta za sprawą listu ponad pięćdziesięciu posłów i senatorów, wyrzuceniu Pawła Zalewskiego i Ireneusza Rasia oraz niepewności, w którą stronę może ewoluować ruch Rafała Trzaskowskiego. Po spotkaniu, które trwało do późnych godzin nocnych, popłynął komunikat, że ugrupowanie wychodzi wzmocnione ze spotkania i ma plany na przyszłość. Podobno “z ludzi zeszła para”.

Miejsce 1

PiS przegrywa głosowanie

Tydzień temu był pokaz jedności przy prezentacji “Polskiego ładu”. Od poniedziałku zaczęło się rycie pod Jarosławem Gowinem, na którego nadal poluje Jarosław Kaczyński. Tymczasem w Sejmie miało miejsce głosowanie wygrane przez opozycję. Sejm nie odrzucił poprawki Senatu ws. Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W sukurs opozycji przyszli parlamentarzyści Porozumienia Jarosława Gowina. Tak właśnie wygląda wspólny front obozu rządzącego. Nie przetrwał nawet tygodnia.

Od poniedziałku cała Polska będzie się zajmowała kopalnią Turów. Ze strony rządowej można się spodziewać ataku na unijne instytucje. To może być tydzień antyunijnej retoryki, w czym zapewne będą brylowali politycy Solidarnej Polski. Można się spodziewać, że premier Mateusz Morawiecki nie będzie chciał od nich odstawać, więc dorzuci swoje trzy grosze. Jeżeli w pierwszych dniach po parafowaniu deklaracji programowej, Jarosław Kaczyński skoczył przybocznym Adamem Bielanem do oczu Jarosławowi Gowinowi, to temperatura będzie już tylko rosła. Nazwisko Lidi Staroń, senatorki niezależnej, będzie odmieniane przez wszystkie przypadki. To ona ma w tej chwili największe szanse na uzyskanie nominacji na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie