Po godzinach

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 30. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Rafał Trzaskowski zaprosił młodzież do projektu Campus Polska Przyszłości. Polska przegrała w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Żenady

Miejsce 3

Duda atakuje Bodnara

Prezydent Andrzej Duda zareagował na wypowiedzi Adama Bodnara, które dotyczyły Trybunału Konstytucyjnego. TK ma zdecydować, czy nakładanie przez unijny Trybunał Sprawiedliwości tzw. środków tymczasowych jest zgodne z polską konstytucją. Andrzej Duda powiedział, że Adam Bodnar wyraził się w sposób “antypolski” i “antypaństwowy”.

Wszyscy myśleli, że Polska ma prezydenta znanego tylko z wpadek, a tu proszę, jak pięknie wyszedł ze swojej roli.

Miejsce 2

Miliony za pilnowanie łąki

W tym tygodniu “Fakt” podliczył, ile trafia do kieszeni urzędników pilnujących łąki, pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pierwsza łopata ma być wbita w 2023 roku, ale konta w bankach już pękają w szwach. Tylko w 2019 i 2020 roku wydano na wypłaty 47 mln zł. Zatrudnienie w CPK wzrosło z 95 pracowników w 2019 roku do 254 w 2020 i jest tam aż 46 kierowników. Średnia pensja wynosi ponad 10 tys. złotych miesięcznie na rękę. Pewnie jakby mogli, to jeszcze ze trzy takie łąki by znaleźli i ich pilnowali.

Miejsce 1

Podzielona opozycja

Awantura wokół Funduszu Odbudowy wprowadziła na opozycji atmosferę totalnego braku zaufania. Na jaw wychodzą kolejne fakty związane z dealem Lewicy z PiS-em, naciągające do granic wytrzymałości nadzieję związaną ze zwycięstwem wyborczym opozycji. Wygląda na to, że ratunkiem może być tylko Senat i merytoryczna dyskusja oraz wspólne głosowanie.

Antyżenady

Miejsce 3

Andrzej Rozenek

Andrzej Rozenek z klubu parlamentarnego Lewicy od początku nie krył frustracji z układania się Lewicy z PiS-em za plecami reszty opozycji. Podczas głosowania wstrzymał się od głosu, a w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” podkreślił, że podniósłby rękę “za”, gdyby nie było tajnych negocjacji. Andrzej Rozenek pilotuje sprawy funkcjonariuszy pokrzywdzonych ustawą dezubekizacyjną i dlatego nie godził się na paktowanie z obozem władzy.

Miejsce 2

Campus Polska Przyszłości

Rafał Trzaskowski zainaugurował projekt Campus Polska Przyszłości. Na przełomie sierpnia i września w Olsztynie tysiąc młodych ludzi z Polski i Europy weźmie udział w dyskusjach o przyszłości. Będą rozmawiali z ludźmi kultury, nauki oraz z politykami. Rafał Trzaskowski przyznał, że organizacja Campusu Polska Przyszłości to nawiązanie do kampanii prezydenckiej i odpowiedź dla osób, które chciały się angażować w działalność publiczną, ale nie były zainteresowane przystąpieniem do partii politycznej.

Miejsce 1

Europejski Trybunał Praw Człowieka

Polska reprezentowana przez Zjednoczoną Prawicę, przegrała w Europejskim Trybunale Praw Człowieka (ETPCz). Sprawa dotyczyła właściciela spółki, który poskarżył się do Trybunału Konstytucyjnego na niekorzystne dla niego sądowe rozstrzygnięcie. TK umorzył sprawę, a właściciel firmy poszedł ze skargą do Strasburga. ETPCz orzekł, że w składzie orzekającym TK zasiadał sędzia-dublerktóry został wybrany na obsadzone już wcześniej prawidłowo miejsce. Jednogłośnie zdecydował, że doszło do naruszenia prawa do rzetelnego procesu i prawa do sądu ustanowionego ustawą. To początek kłopotów Trybunału Julii Przyłębskiej. Dlaczego? Wyrok w sprawie aborcji może zostać zaskarżony, a co za tym idzie – podważony.

Nadchodzący tydzień będzie obfitował w nowe informacje o szczepieniach. Minister zdrowia zapowiedział możliwość dopuszczenia do wakcyny osób w wieku 16-17 lat. Ostateczne decyzje mają zapaść po konsultacjach z Radą Medyczną działającą przy premierze. Andrzej Horban, główny doradca premiera, powiedział, że prawdopodobnie w wakacje rozpocznie się szczepienie nastolatków. Na pewno nie zobaczymy końca kłótni na opozycji i będziemy świadkami kolejnej wymiany “uprzejmości”. 13 maja odbędzie się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego. TSUE wydał w formie zabezpieczenia orzeczenie o zawieszeniu stosowania przepisów, które uprawniają Izbę Dyscyplinarną do decydowania w sprawach dyscyplinarnych sędziów. TK ma zbadać, czy prawo unijne jest zgodne z konstytucją. Rozprawę poprowadzi Krystyna Pawłowicz.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie