Po godzinach

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 30. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Rafał Trzaskowski zaprosił młodzież do projektu Campus Polska Przyszłości. Polska przegrała w Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

Żenady

Miejsce 3

Duda atakuje Bodnara

Prezydent Andrzej Duda zareagował na wypowiedzi Adama Bodnara, które dotyczyły Trybunału Konstytucyjnego. TK ma zdecydować, czy nakładanie przez unijny Trybunał Sprawiedliwości tzw. środków tymczasowych jest zgodne z polską konstytucją. Andrzej Duda powiedział, że Adam Bodnar wyraził się w sposób “antypolski” i “antypaństwowy”. Wszyscy myśleli, że Polska ma prezydenta znanego tylko z wpadek, a tu proszę, jak pięknie wyszedł ze swojej roli.

Miejsce 2

Miliony za pilnowanie łąki

W tym tygodniu “Fakt” podliczył, ile trafia do kieszeni urzędników pilnujących łąki, pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pierwsza łopata ma być wbita w 2023 roku, ale konta w bankach już pękają w szwach. Tylko w 2019 i 2020 roku wydano na wypłaty 47 mln zł. Zatrudnienie w CPK wzrosło z 95 pracowników w 2019 roku do 254 w 2020 i jest tam aż 46 kierowników. Średnia pensja wynosi ponad 10 tys. złotych miesięcznie na rękę. Pewnie jakby mogli, to jeszcze ze trzy takie łąki by znaleźli i ich pilnowali.

Miejsce 1

Podzielona opozycja

Awantura wokół Funduszu Odbudowy wprowadziła na opozycji atmosferę totalnego braku zaufania. Na jaw wychodzą kolejne fakty związane z dealem Lewicy z PiS-em, naciągające do granic wytrzymałości nadzieję związaną ze zwycięstwem wyborczym opozycji. Wygląda na to, że ratunkiem może być tylko Senat i merytoryczna dyskusja oraz wspólne głosowanie.

Antyżenady

Miejsce 3

Andrzej Rozenek

Andrzej Rozenek z klubu parlamentarnego Lewicy od początku nie krył frustracji z układania się Lewicy z PiS-em za plecami reszty opozycji. Podczas głosowania wstrzymał się od głosu, a w wywiadzie dla “Gazety Wyborczej” podkreślił, że podniósłby rękę “za”, gdyby nie było tajnych negocjacji. Andrzej Rozenek pilotuje sprawy funkcjonariuszy pokrzywdzonych ustawą dezubekizacyjną i dlatego nie godził się na paktowanie z obozem władzy.

Miejsce 2

Campus Polska Przyszłości

Rafał Trzaskowski zainaugurował projekt Campus Polska Przyszłości. Na przełomie sierpnia i września w Olsztynie tysiąc młodych ludzi z Polski i Europy weźmie udział w dyskusjach o przyszłości. Będą rozmawiali z ludźmi kultury, nauki oraz z politykami. Rafał Trzaskowski przyznał, że organizacja Campusu Polska Przyszłości to nawiązanie do kampanii prezydenckiej i odpowiedź dla osób, które chciały się angażować w działalność publiczną, ale nie były zainteresowane przystąpieniem do partii politycznej.

Miejsce 1

Europejski Trybunał Praw Człowieka

Polska reprezentowana przez Zjednoczoną Prawicę, przegrała w Europejskim Trybunale Praw Człowieka (ETPCz). Sprawa dotyczyła właściciela spółki, który poskarżył się do Trybunału Konstytucyjnego na niekorzystne dla niego sądowe rozstrzygnięcie. TK umorzył sprawę, a właściciel firmy poszedł ze skargą do Strasburga. ETPCz orzekł, że w składzie orzekającym TK zasiadał sędzia-dublerktóry został wybrany na obsadzone już wcześniej prawidłowo miejsce. Jednogłośnie zdecydował, że doszło do naruszenia prawa do rzetelnego procesu i prawa do sądu ustanowionego ustawą. To początek kłopotów Trybunału Julii Przyłębskiej. Dlaczego? Wyrok w sprawie aborcji może zostać zaskarżony, a co za tym idzie – podważony.

Nadchodzący tydzień będzie obfitował w nowe informacje o szczepieniach. Minister zdrowia zapowiedział możliwość dopuszczenia do wakcyny osób w wieku 16-17 lat. Ostateczne decyzje mają zapaść po konsultacjach z Radą Medyczną działającą przy premierze. Andrzej Horban, główny doradca premiera, powiedział, że prawdopodobnie w wakacje rozpocznie się szczepienie nastolatków. Na pewno nie zobaczymy końca kłótni na opozycji i będziemy świadkami kolejnej wymiany “uprzejmości”. 13 maja odbędzie się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego. TSUE wydał w formie zabezpieczenia orzeczenie o zawieszeniu stosowania przepisów, które uprawniają Izbę Dyscyplinarną do decydowania w sprawach dyscyplinarnych sędziów. TK ma zbadać, czy prawo unijne jest zgodne z konstytucją. Rozprawę poprowadzi Krystyna Pawłowicz.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie