Polityka i Społeczeństwo

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 27. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Ten tydzień bezapelacyjnie wygrywa Andrzej Duda pod każdym względem. Donald Tusk w mocnych słowach skomentował PiS-owskie wybryki smoleńskie.

Żenady

Miejsce 3

Szczepionki Dudy

Na kilka dni przed wyborami prezydenckimi, Andrzej Duda poleciał za ocean na spotkanie z Donaldem Trumpem. Tam usłyszał od amerykańskiego przywódcy, że Polska uzyska szybki dostęp do szczepionek. Andrzej Duda wrócił rozpromieniony i naładowany swoim “sukcesem”.

Jak podało w tym tygodniu RMF FM za magazynem “Vanity Fair”, Donald Trump już podczas spotkania z Andrzejem Dudą mógł znać projekty umów, które zabraniają władzom USA przekazywania szczepionek za granicę. Szczepionek do dzisiaj nikt nie widział, a polski prezydent może czuć się wpuszczony w maliny. A może wiedział już wtedy jaki jest stan gry z amerykańską wakcyną? Tak czy inaczej do Polski przywiózł wirtualne szczepionki.

Miejsce 2

Kondolencje Dudy

Zmarł Krzysztof Krawczyk, wybitny polski muzyk. Politycy, jak to mają w zwyczaju, składają kondolencje i wspominają zmarłych. Na tym tle “zabłysnął” Andrzej Duda, który w swoim wpisie na Twitterze napisał, że “młodzi może lekceważą taką muzykę albo nawet nie znają” i zaczęła się awantura. Dudzie wytknięto, że jest oderwany od młodzieży, pojawiły się zdjęcia z koncertów, gdzie młodzi ludzie pląsają w rytm śpiewanych przez Krawczyka piosenek. Zarzucono mu także dzielenie Polaków. Prezydent zafundował sobie katastrofę wizerunkową.

Miejsce 1

Epidemia Dudy

Andrzej Duda chciał pokazać, że interesuje się bieżącymi sprawami epidemicznymi, gdy ministerstwo zdrowia w swoim raporcie poinformowało o prawie tysiącu covidowych zgonów. Prezydent zwołał Radę Gabinetową, a po niej poinformował na konferencji prasowej, że z tą epidemią jest generalnie ok. – Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali mnie, że sytuacja wygląda lepiej niż się spodziewali – obwieścił dobrą nowinę. Obserwatorzy sceny politycznej z niedowierzaniem słuchali głowy państwa. W ciągu dwóch dni nagłej aktywności prezydenta, zmarło grubo ponad półtora tysiąca osób. Czasem lepiej milczeć.

Antyżenady

Miejsce 3

Podział unijnych pieniędzy

Jest zgiełk, jest rwetes, a gdzieś w tle toczy się bitwa o podział unijnych pieniędzy, które mają napłynąć do Polski. Spór rozgrzał kolejarzy. Samorządowi przewoźnicy sprzeciwiają się preferowaniu przez rząd państwowej spółki PKP Intercity w podziale unijnych pieniędzy mających wspierać zakupy nowych pociągów – pisała Rzeczpospolita. Regionalne koleje chcą zmian w rządowym projekcie podziału pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Miejsce 2

“Efekt Jandy”

Na przełomie roku wylało się morze żółci i nienawiści na zaszczepionych artystów. Brylowali w tym politycy formacji rządzącej oraz prorządowe media. W rozmowie z portalem Gazeta.pl, politycy Zjednoczonej Prawicy mówią o “efekcie Jandy”, dzięki któremu wzrosło zainteresowanie Polaków szczepieniami. Brakuje jeszcze dwóch słów wypowiedzianych przez obóz rządzący – “dziękujemy” i “przepraszamy”.

Miejsce 1

Donald Tusk

Donald Tusk był gościem programu “Fakty po faktach” w TVN24, a rozmowa dotyczyła m.in. katastrofy smoleńskiej. Były premier powiedział, że skończył z pobłażaniem i nazwał “ponurym spektaklem” tzw. “dochodzenie do prawdy”. Dodał, że “za tę polityczną wojnę domową” aktualnie rządzący “odpowiadają w stu procentach”. Ujawnił, że po incydencie gruzińskim, gdy pilot odmówił lotu do Tbilisi, Lech Kaczyński powiedział mu, że on sam będzie podejmował decyzje, kiedy będzie latał rządowym samolotem, bo jest głównodowodzącym.

Początek tygodnia to będą odpryski obchodów smoleńskich. Pojawią się pytania o Antoniego Macierewicza, który według informacji Onet.pl, kończy swoją przygodę smoleńską. Z niepokojem będziemy obserwowali codzienne statystyki zakażeń, bo one pokażą, jak Polacy spędzili wielkanocne święta. Rozpoczną się zapisy kolejnych roczników na szczepienia i na tym polu będzie zapewne kilka konferencji Michała Dwroczyka, pełnomocnika rządu ds. szczepień.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie