Polityka i Społeczeństwo

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 25. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Premier Mateusz Morawiecki uderzył na konferencji w prywatny sektor służby zdrowia. Marcin Warchoł z Solidarnej Polski notorycznie łamie obostrzenia.

Żenady

Miejsce 3

Senatorowie PiS

“Gazeta Wyborcza” ujawniła w tym tygodniu, że PiS wymusiło kasację wyroku, który mówił o współudziale Daniela Obajtka. Sąd w Sieradzu w 2015 roku wydał wyrok w sprawie szefa grupy przestępczej Macieja C. ps. Prezes. Uznał w nim, że wręczył on łapówkę ówczesnemu wójtowi Pcimia oraz że wspólnie oszukiwali firmę Elektroplast.

Trzech senatorów PiS interweniowało w tej sprawie u Andrzeja Seremeta, ówczesnego prokuratora generalnego.

Miejsce 2

Marcin Warchoł

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, prowadzi kampanię wyborczą na terenie Rzeszowa. Na jego profilu w mediach społecznościowych ukazują się zdjęcia i filmiki na których nie ma maseczki. Wczoraj o ostentacyjne zachowanie Warchoła, został zapytany rzecznik rządu Piotr Müller – Jest mi wstyd za to, że w taki sposób może się zachowywać wiceminister w naszym rządzie – odpowiedział pytany. Tydzień czasu potrzebowali na reakcję i to dopiero pod wpływem dziennikarzy.

Miejsce 1

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim ogłosili w czwartek nowe obostrzenia. Konferencja zakończyła się skandalem bowiem szef rządu frontalnie zaatakował prywatną służbę zdrowia, dając do zrozumienia, że nie pomaga w zwalczaniu epidemii. Już na drugi dzień zaczęło się odkręcanie słów Morawieckiego. Szef resortu zdrowia powiedział na konferencji, że Morawiecki został źle zrozumiany i doszło do nadinterpretacji jego słów. Cała Polska słyszała co mówił premier i dobrze by było, żeby przeprosił lekarzy z prywatnego sektora usług medycznych.

Antyżenady

Miejsce 3

Szczepienia

Michał Dworczyk w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej powiedział, że rząd rozważa zmiany w programie szczepień. Po zakończeniu etapu I, w maju na stole będzie leżała opcja rejestracji dla wszystkich zainteresowanych szczepieniem. Jeden z pomysłów jest taki, aby w połowie kwietnia ruszyły zapisy populacyjne. Codziennie dla jednej grupy: np. 59-latkowie w poniedziałek, 58-latkowe we wtorek – Po trzech tygodniach doszlibyśmy do 40-latków – mówił. Zapowiedziane na drugi kwartał dostawy szczepionek wyglądają optymistycznie.

Miejsce 2

Gdzie jest Kaczyński?

Marcin Kierwiński i Marek Sowa zorganizowali konferencję prasową na której przypomnieli, że wicepremier Jarosław Kaczyński od prawie miesiąca milczy w sprawie Daniela Obajtka. Parlamentarzyści podkreślili, że Kaczyński ponosi osobistą odpowiedzialność za promocję byłego wójta Pcimia, w stosunku do którego już w przeszłości były wytoczone poważne oskarżenia.

Miejsce 1

Wybory kopertowe

Obozowi rządzącemu odbija się czkawką organizacja ubiegłorocznych wyborów kopertowych. Przekazanie Poczcie Polskiej bazy PESEL przez Marka Zagórskiego, ówczesnego ministra cyfryzacji odbyło się bez podstawy prawnej i z naruszeniem konstytucji. Ustawa, na którą powołał się minister, pozwalała realizować zadania związane z organizacją wyborów Prezydenta RP zapowiedzianych na 10 maja. Tyle że 20 kwietnia Poczta Polska nie organizowała tych wyborów. Przepisy, które na to pozwalały, weszły w życie dopiero 9 maja. Wyrok sądu jest nieprawomocny.

Nadchodzący tydzień będzie stał pod znakiem codziennej liczby zakażeń i kondycji służby zdrowia. W tym tygodniu została przekroczona skala zakażeń znana z jesieni. W obozie rządzącym robi się nerwowo za sprawą epidemii. Ze strony opozycji padają bardzo mocne oskarżenia za rządowe zaniechania przy przedświątecznych przylotach do Polski obywateli z wysp brytyjskich. Nie było obowiązkowego testowania czy kwarantanny. Udział brytyjskiej mutacji w zakażeniach dochodzi już do 80 proc.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie