Polityka i Społeczeństwo

Hot or not. Polityczne żenady i antyżenady tygodnia. Notowanie 22. [NASZ RANKING]

Kaczyński w koronie

Taśmy Danela Obajtka bezapelacyjnie zdominowały kończący się tydzień. Internet wybuchł gromkim śmiechem po rozpoczęciu drążenia tunelu w Świnoujściu.

Żenady

Miejsce 3

Aborcja

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji ma już swoje przełożenie na wyjazdy Polek za granicę, gdzie mogą przerwać ciążę. Rośnie także liczba osób szukających informacji na ten temat. Zainteresowanie aborcją w Niemczech uległo podwojeniu. W styczniu Aborcja bez Granic udzieliła pomocy Polkom 522 razy, a w analogicznym okresie ubiegłego roku 228 razy. Tylko w styczniu i lutym liczba zabiegów sfinansowanych Polkom przez Abortion Support Network wzrosła trzykrotnie w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Liczby nie wymagają komentarza i mówią same za siebie.

Miejsce 2

Drążenie tunelu

W uroczystym rozpoczęciu drążenia tunelu pod dnem Świny, łączącego wyspy Uznam i Wolin, uczestniczył premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jarosław Kaczyński. To wiertło będzie kruszyć nie tylko warstwy ziemi, ale także bariery niemożności, uległości i słabości – powiedział szef rządu. No i się zaczęły w internecie porównania do stylu gomułkowsko-gierkowskiego. Do tego przypomniano premierowi i wicepremierowi, że UE sfinansowała 85 proc. inwestycji, a pozostałe 15 proc. dołożył samorząd. O tym rząd nie chce wspominać, bo to nie pasuje do całej rządowej drążeniowej opowieści.

Miejsce 1

Danel Obajtek

Dzisiaj w Polsce wystarczy rzucić nazwisko szefa giganta paliwowego w Europie Środkowo-Wschodniej i skojarzenia same się nasuwają. “Gazeta Wyborcza” ujawniła, że Danel Obajtek w czasach gdy był wójtem Pcimia, dążył do unicestwienia firmy swojego wuja. Na taśmach są wątki korupcyjne, łamania jest ustawa o samorządzie oraz coś w stylu szpiegostwa gospodarczo-przemysłowego. Szef Orlenu straszy “Wyborczą” pozwem i chce zamknąć jej usta. Politycy Solidarnej Polski udają niewiniątka, chociaż są na szczycie podejrzanych o przeciek z prokuratury. Sprytnie budują obraz – to nie my. Z PiS-u można usłyszeć m.in. o zmanipulowaniu taśm, a u ludzi Jarosława Gowina na razie jest mały rozkrok.

Antyżenady

Miejsce 3

Drożyzna na Orlenie

Można powiedzieć, że karma wraca. Posłowie Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski i Cezary Tomczyk zorganizowali na stacji Orlenu konferencję prasową. Parlamentarzyści podkreślali, że Obajtek chwali się zyskami Orlenu, ale one pochodzą z kieszeni obywateli. Truskolaski z Tomczykiem pokazali kanister identyczny do tego z jakim Jarosław Kaczyński wystąpił na konferencji w 2011 r. oraz przypomnieli jego słowa o łatwości z jaką można zbić ceny benzyny. Historia zatoczyła koło i uderzyła w formację rządzącą.

Miejsce 2

Rafał Trzaskowski

Prezydent Warszawy bije na alarm. Gdy rząd rozpętał awanturę o unijne pieniądze i przymierzał się do zawetowania unijnych wieloletnich ram finansowych, samorządowcy mówili jasno, że te pieniądze są konieczne dla rozwoju Polski. Rządzący podjęli decyzję, według której środki mają być wydane, ale nie w 12 największych miastach Polski. Chcą wyłączyć metropolie z tych pieniędzy z czysto politycznych względów – alarmował Trzaskowski. To ciąg dalszy rządowej walki z samorządowcami. Trzaskowski rozmawia w tej sprawie z europejskimi instytucjami.

Miejsce 1

Rezolucja 

RMF FM dotarło do projektu rezolucji, która ma być w przyszłym tygodniu głosowana przez Parlament Europejski. Parlament Europejski ogłosi całą Unię Europejską “Strefą Wolności LGBTIQ”. To odpowiedź na przyjęte w wielu polskich miastach i gminach tzw. strefy wolne od LGBT i karty rodzin. Trzy czwarte wstępu odnosi się do sytuacji osób LGBT w Polsce i mowy nienawiści polskich władz. Oczywiście rezolucja nie ma na nic wpływu, ale jest symbolem i wsparciem dla spółeczności LGBT w Polsce.

Ceny prądu nam się nie zmieściły, a to także ważna sprawa. Poseł PiS i były minister energii Krzysztof Tchórzewski oznajmił, że nie będzie rekompensat za rosnące ceny prądu, bo Polacy zarabiają coraz więcej pieniędzy. Za prąd zapłacimy w tym roku nawet 10 procent więcej, a ceny będą rosły mniej więcej do 2030 r.  Oczywiście rekompensaty gwarantował Jacek Sasin. Wyszło jak zawsze. Wiele wskazuje na to, że nadchodzący tydzień będzie również należał do Daniela Obajtka. W mediach społecznościowych można przeczytać opinie dziennikarzy o tym, że to co wyszło do tej pory, to jeszcze nie koniec.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie