Pandemia Polityka i Społeczeństwo

Hołownia lepiej niż Trzaskowski poradziłby sobie w drugiej turze? Ten sondaż weryfikuje tę teorię

Szymon Hołownia

Mija tydzień, odkąd poznaliśmy wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich. Andrzej Duda wygrał o włos. I choć Rafał Trzaskowski zdobył ponad 10 milionów głosów, zaczęły pojawiać się pytania, czy może Szymon Hołownia nie miałby większych szans na zwycięstwo. Sondaż Onetu weryfikuje tę teorię.

Hołownia wygrywa w drugiej turze?

Niekoniecznie

IBRiS przeprowadził dla Onetu sondaż, w którym zapytano ankietowanych, jak zagłosowaliby w drugiej turze wyborów, gdyby Andrzej Duda zmierzył się w niej z Szymonem Hołownią. Wyniki badania nie potwierdzają powtarzającej się obecnie teorii, że Hołownia wygrałby z Dudą. Przeciwnie – uzyskałby znacznie gorszy wynik, niż Trzaskowski.

Jak wynika z sondażu, na Szymona Hołownię zagłosowałoby 42,8 procent Polaków. W tej rywalizacji Andrzej Duda mógłby liczyć na 49,3 procent głosów. 4,7 procent ankietowanych jest niezdecydowanych, a pozostałe 3,2 nie poszłoby do urn.

Źródło: Onet

PiS bez większości w Sejmie

Sondaż IBRiS dla Onetu zbadał też, na jakie partie zagłosowaliby Polacy, gdyby odbyły się wybory parlamentarne. Jak ostatnie wydarzenia wpłynęły na scenę polityczną? Okazuje się, że wybory wygrałaby Zjednoczona Prawica, lecz wynik 39,7 procent nie dałby Jarosławowi Kaczyńskiemu samodzielnej większości. PiS musiałoby znaleźć koalicjanta. Czy byłaby nim Konfederacja? Partia ta może liczyć na 8 procent głosów, co robi z niej czwartą siłę w Sejmie. A może PSL, które z wynikiem 5,8 procent niewiele przekroczyłoby próg wyborczy?

Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 28,1 procent ankietowanych. Trzecie miejsce w wyborach zajęłaby Lewica z 9,9-procentowym poparciem. Co ciekawe, aż 8,6 procent badanych wciąż jest niezdecydowanych. Frekwencja wyniosłaby 62,1 procent, w tym 48,9 procent „zdecydowanie” deklaruje chęć udziału w wyborach. Jednak aż 37,2 procent badanych stwierdziło, że do urn by nie poszło.

Źródło: Onet

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie