Haniebny akt wandalizmu w Warszawie! Zdewastowano pomnik, policja szuka sprawców. „Nie odpuszczę sprawy”

Haniebny akt wandalizmu w Warszawie.
Zdewastowano pomnik ofiar Rzezi Woli. – Nie odpuszczę sprawy – zapewnia burmistrz dzielnicy.

Haniebny akt wandalizmu

W Warszawie doszło do niewyobrażalnego aktu wandalizmu. Zdewastowany został jeden z pomników upamiętniających ofiary Rzezi Woli, zamordowanych przez Niemców w sierpniu 1944 roku. Chodzi konkretnie o jedną z tzw. tablic pamiątkowych Tchorka, która stoi na terenie dawnej fabryki Ursusa, gdzie rozstrzelano blisko siedem tysięcy osób.

Jeszcze wczoraj szliśmy w marszu pamięci z okazji 80. rocznicy masowych egzekucji blisko 50000 mieszkańców. A oto jak jedno z wolskich miejsc pamięci poświęconych właśnie Rzezi Woli dziś w nocy potraktowali wandale. Co trzeba mieć w głowie, by zrobić coś takiego w takiej chwili? Co za zezwierzęcenie i hańba! – napisał na platformie X burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. – Nie odpuszczę sprawy. Na miejscu działa policja. Liczę, że winni zostaną szybko ujawnieni i skazani. Jeszcze dziś w porozumieniu z policją postaramy się odnowić tablicę – zapewnił burmistrz. Do wpisu dodał zdjęcie, na którym widać ochlapany ciemną substancją pomnik. Mamy nadzieję, że sprawcy tego haniebnego czynu zostaną błyskawicznie złapani.

Sprawą już zajmuje się policja.

Czynności są prowadzone w kierunku 261 Kodeksu karnego, czyli znieważenia pomnika. Sprawdzamy monitoring, prowadzimy czynności zmierzające do ustalenia sprawcy bądź sprawców – przekazał w rozmowie z TVN24 Robert Szumiata, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Portal Gazeta.pl cytuje z koeli nadkom. Martę Sułowska, oficer prasową Komendanta Rejonowego Policji Warszawa IV. Jak poinformowała, policjanci interweniowali na miejscu w poniedziałek po godzinie 22. Pomnik najprawdopodobniej został oblany… kawą.

– Na tę chwilę prowadzone są czynności niecierpiące zwłoki mające na celu zabezpieczyć niezbędne ślady i dowody. Policjanci przeprowadzili oględziny. Ponadto poszukujemy naocznych świadków zdarzenia i sprawdzamy, czy miejsce było objęte monitoringiem – wskazała nadkom. Sulowska. Artykuł 261 Kodeksu Karnego mówi o znieważeniu pomnika upamiętniającego zdarzenie historyczne, za co grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności.

Rzeź Woli

Rzeź Woli to akcja eksterminacji mieszkańców tej dzielnicy, której dokonali Niemcy, a której szczyt przypadł na dni 5-7 sierpnia 1944 roku. Była elementem realizacji bezpośredniego rozkazu Adolfa Hitlera, który nakazał zburzenie Warszawy i wymordowanie jej mieszkańców.

Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy – brzmiał rozkaz. Mowa o kilkudziesięciu tysiącach – od 30 do 65 tysiącach – ofiar. W 2004 roku na rozwidleniu alei „Solidarności” i ulicy Leszno w Warszawie odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary tej zbrodni.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracował także z portalem Wiadomo.co, w 2019 roku pracował w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *