Polityka i Społeczeństwo

Gorzkie słowa profesor Łętowskiej. “To, czym się zajmowałam całe życie jest dziś darte na strzępy”

Unia chce powstrzymać nadużycia rządu PiS. Takiej arogancji otoczenia premiera nikt się nie spodziewał
Fot. P. Tracz / KPRM

Czy Holandia pozwie Polskę za jej zachowanie dot. veta? – Holandia ma rację, a to, co dzieje się dziś z praworządnością w Polsce sprawia, że czuję niesmak. To, czym się zajmowałam całe życie obecnie jest darte na strzępy – mówiła Onetowi prof. Ewa Łętowska, pierwsza Rzecznik Praw Obywatelskich i sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

Holandia chce pozwać Polskę

My dziś nie honorujemy zasad savoir-vivre`u, które w UE obowiązują. Holandia postępuje więc zgodnie z zasadami, naszemu stylowi polityki niezbyt znanymi, bo my tym savoir vivre nie najlepiej władamy – oceniła w rozmowie z Onetem prof. Ewa Łętowska.

Dodała, że “słyszymy dziś od polityków rządzących w Polsce, że “nikt nie wie, jaka jest definicja praworządności w Unii”.

Cóż, to akurat wiedzą wszyscy jej członkowie, a ja podam garść faktów. Na pewno nie jest praworządnością to, że się kilka tygodni trzyma bez publikacji ustawę “covidową” podpisaną przez prezydenta, bo nie chce się wypłacić medykom dodatkowych świadczeń i “się pomyliło” w głosowaniu. A jak już się ją opublikuje, to się okazuje, że są dwa przepisy różnej treści pod tym samym numerem – tłumaczyła Łętowska. – Nie jest praworządnością to, co się zrobiło sędziemu Igorowi Tuleyi, którego nielegalnie działająca Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odsunęła od orzekania i uznała za podlegającego postępowaniu karnemu, a wszystko za wydanie orzeczenia w sposób w pełni zgodny z prawem. Bo wykonywanie władzy sądzenia jest objęte immunitetem – dodała.

Unijny parias

Jaka przyszłość czeka Polskę w UE? Profesor nie ma złudzeń.

Niestabilność praworządności to jak niestabilność szczepionki, nikt takiej nie kupi. Oczywiście, nikt nas z tej Unii siłą nie wywali, ale stanie się znacznie gorzej. Jeśli dalej tak pójdzie, będziemy sobie egzystowali gdzieś na peryferiach, jako unijny parias. Gdy to widzę i przewiduję, co nie jest zbyt trudne, to czuję ogromny niesmak. To, czym się zajmowałam całe życie jest dziś darte na strzępy – podkreśla prof. Łętowska.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie