Polityka i Społeczeństwo

Google prawdę ci powie. Polscy przedsiębiorcy już wiedzą, jak uciec przed Polskim Ładem

Polski Ład
Flickr.com/PiS

Po prezentacji Polskiego Ładu w Google Trends zaobserwowano zaskakujące zjawisko. Mocno wzrosła liczba zapytań dot. hasła “Firma w Czechach”. Czy oznacza to, że polscy przedsiębiorcy przygotowują się do emigracji, ponieważ boją się wzrostu podatków?

Firma w Czechach

W ostatnią sobotę liderzy Zjednoczonej Prawicy zaprezentowali Polski Ład. Wśród proponowanych zmian pojawiła się m.in. reforma podatków. Zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł.

Mało tego, przedsiębiorcy nie będą płacili zryczałtowanej składki zdrowotnej, ale progresywną w wysokości 9 proc. od osiąganych dochodów. Nie będzie można jej odliczyć od podstawy opodatkowania.

Niemal natychmiast po prezentacji pomysłów wzrosła liczba wyszukiwań hasła “firma w Czechach”. Najprawdopodobniej polscy przedsiębiorcy wzięli się za tworzenie planu B – przeniesienie się za granice Polski.

Są i inne wskaźniki, które sugerują, że przedsiębiorcy z nadzieją spoglądają w kierunku naszego południowego sąsiada. Prawnicy z Czech, z którymi rozmawiał portal money.pl, mówią, że już przed ogłoszeniem zmian, dzienna liczba zapytań polskich przedsiębiorców o przeniesienie biznesu wynosiła od kilkunastu do kilkudziesięciu dziennie.

Czy emigracja ma sens?

Pytanie brzmi jednak, czy przeprowadzka firmy do Czech ma sens.

Jak mówił na łamach Next.gazeta.pl Rafał Hirsch “firma, która prowadzi biznes w Polsce, a przenosi za granicę swoją siedzibę tylko po to, aby uniknąć płacenia podatków w Polsce, naraża się na proces sądowy z ZUS i inne nieprzyjemności karno-skarbowe, bo jest to sposób na unikanie obowiązkowych podatków i składek”.

Ponadto przeniesienie firmy do Czech wiąże się dodatkowymi kosztami: trzeba wyłożyć pieniądze na obsługę prawną i wziąć pod uwagę koszty tłumaczeń notariuszy.

Nie zmienia to faktu, że podniesienie podatków zawsze może prowadzić do tego, że wzrośnie szara strefa i ludzie zaczną unikać płacenia wyższych danin. Rząd PiS nie bierze tego chyba pod uwagę. W populistycznym marszu coraz mocniej dociska przedsiębiorców.

Źródło: money.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie