Gospodarka

Goldman Sachs ma dla złe wieści. Tyle może wynosić wkrótce poziom stóp procentowych w Polsce

Bank Goldman Sachs prognozuje, że NBP podniesie stopy procentowe do poziomu 7 proc., wobec oczekiwanych wcześniej 5,75 proc. W związku z inflacją zacieśnianie polityki pieniężnej będzie musiało być bardziej znaczące i trwałe – dodają eksperci.

Goldman Sachs ma złe wieści

Jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie prognozuje, że Narodowy Bank Polski ostatecznie podniesie stopy procentowe do poziomu aż 7 proc. “Inflacja nadal osiąga nowe maksima i znacznie przewyższa oczekiwania. Oczekiwania inflacyjne są na historycznie wysokim poziomie, a złoty pozostaje pod powtarzającą się presją deprecjacyjną” – czytamy w informacji przekazanej w poniedziałek przez amerykański Goldman Sachs, a cytowanej przez PAP.

“Naszym zdaniem oznacza to, że zacieśnianie polityki pieniężnej będzie musiało być bardziej znaczące i trwałe. W związku z tym, ostatnio podnieśliśmy nasze oczekiwania dotyczące stóp procentowych w Polsce i w innych krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – dodano.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej ósmy raz z rzędu podniosła stopy procentowe – tym razem do 5,25 proc.

Glapiński uspokaja, ale chyba nie warto mu ufać

Prezes NBP Adam Glapiński uspokaja jednak, że kiedyś stopy zostaną obniżone.

W pewnym momencie nadejdzie ten moment, mam nadzieję, że to będzie właśnie koniec 2023 r., że kredytobiorcy usłyszą w mediach i się ucieszą, że wreszcie stopy procentowe idą w dół mówił niedawno. – Kiedy przestaniemy podnosić stopy? Ja tego nie wiem. Jak zacznie inflacja się zatrzymywać, powiedziałbym – jak się zatrzyma, także to jeszcze potrwa. Niemniej proszę pamiętać, że już długo podnosimy. Jakbym miał dzisiaj strzelać, […] przypuszczam, że sytuacja będzie normalizować się w przyszłym roku, jeśli nie będzie nowego ciosu – dodał.

Problem w tym, że inflacja chyba wymknęła się władzom spod kontroli. Przypomnijmy, że dosłownie dni przed rozpoczęciem podwyżek w 2021 r. szef NBP twierdził, że bank centralny w ogóle nie planuje podwyższania stóp proc. Pokazuje to niską wiarygodność Glapińskiego.

Czytaj również:

Źródło: PAP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie