Gospodarka Polityka i Społeczeństwo

Glapiński ekscytuje się polskim cudem gospodarczym, ale nadział się na bolesną ripostę. “To nie efekt rządów PiS”

screen/ YT/ Narodowy Bank Polski

Adam Glapiński twierdzi, że “Polska jest świadkiem cudu gospodarczego”. Jego wizję burzy jednak Marek Belka.

Cud czy nie cud?

Polska jest świadkiem cudu gospodarczego. (…) To naprawdę cud w skali Europy i w skali światowej. I nadal to tempo wzrostu mamy bardzo szybkie – mówił ostatnio szef NBP Adam Glapiński.

Cudowną wizję prezesa naszego banku centralnego burzy jednak Marek Belka.

Przekonuje, że Polska jest świadkiem cudu gospodarczego tak dużego, że niemiecki to przy nim pestka. Że od czasów rozbiorów nie mieliśmy takich sukcesów jak teraz. I w ogóle, jest tak świetnie, że poradzimy sobie bez funduszy unijnych. Adam Glapiński, szef NBP, bardzo ostatnio daje się zauważyć. Obserwuję to – powiedział w rozmowie z Na Temat prof. Belka, europoseł i były prezes NBP. Przyznał, że dziwią go słowa Glapińskiego.

– Dziwę się, bo Adam Glapiński jest wykształconym człowiekiem, obytym w świecie. Mam wrażenie, że bardzo chce zostać na następną kadencję powiedział.

Przyznaje jednak, że sytuacja ekonomiczna Polski jest bardzo dobra, ale z innych powodów, niż chciałby tego PiS.

Zgadzam się co do diagnozy. Jest rewelacyjny sukces, cud gospodarczy, generalnie powinniśmy się cieszyć. Tylko na Boga, nie ze względu na PiS. To nie jest rezultat rządów PiS, a tak naprawdę rezultat ostatnich 30 lat. I to nie od czasów zaborów, bo myślę, że one nie są punktem odniesienia, tylko ever. Myślę, że jest to najlepszy okres w historii Polski kiedykolwiek. A tak naprawdę zarówno Lewica, jak i pan Glapiński i prawica ze wstrętem musieliby przyznać, że na początku tego jest Leszek Balcerowicz – mówił prof. Belka. – Polska uporządkowała sytuację gospodarczą, postawiła na przedsiębiorczość, nawet być może za dużo, bo bardzo łatwo można było ludzi przekonać, że jest im coraz gorzej. A tymczasem Polska jest krajem, który jak nigdy w historii dogania najbogatsze kraje w Europie. Zresztą, widać to na każdym kroku – dodał.

Źródło: NaTemat

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie