Polityka i Społeczeństwo

“Gigantycznie duża strata”. Dziwny przypadek TVP, rządowe miliardy nie pomagają w zbilansowaniu budżetu?

Grand Warszawski/ shutterstock

Budżet jest gigantyczny w stosunku do tego, co było wcześniej i strata też jest gigantyczna – mówi o TVP Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych.

Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, był gościem radia TOK FM. Rozmowa dotyczyła koncesji dla TVN24 i staniu finansów telewizji publicznej. Dwa tygodnie temu TVN poinformował o uzyskaniu holenderskiej koncesji, wdrażając tym samym w życie swój plan awaryjny. Jak tłumaczył Juliusz Braun, nadawanie na tej koncesji wiąże się z tym, dziennikarze muszą być zatrudnieni w Holandii, a to oznacza, że koncern TVN będzie płacić podatki nie w Polsce tylko w kraju tulipanów.

– Polska rezygnuje z pewnych pieniędzy. Ale po drugie, co istotniejsze, rezygnuje z pewnego fragmencika swojej suwerenności. Suwerenności nad działaniem ważnego nadawcy. Ja tego kompletnie nie rozumiem – mówił gość TOK FM.

Podczas rozmowy został takie poruszony wątek stanu finansów telewizji publicznej. Jak podkreślił Juliusz Braun, “TVP jest niezmiernie bogata, jak na polskie warunki”. – Porównując z tym, co było kilka lat temu, ma prawie 2 mld zł więcej. A jednocześnie na rok bieżący TVP przewiduje stratę, jakiej nigdy do tej pory nie było. Budżet jest gigantyczny w stosunku do tego, co było wcześniej i strata też jest gigantycznie duża – powiedział.

Pytany o przyczyny, wskazał spadek przychodów z reklam, co wiąże się ze spadkiem oglądalności. Tłumaczył, że cały rynek reklam posługuje się danymi firmy Nielsen, która specjalizuje się w specjalistycznych pomiarach oglądalności. Nielsen od początku rządów “dobrej zmiany” w TVP pokazuje spadki oglądalności, więc TVP stworzyła swój alternatywny model pomiaru, który bazuje na dekoderach Netii. Oczywiście pokazuje, że wszystko gra i buczy z oglądalnością.

Źródło: TOK FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie