Polityka i Społeczeństwo

Gigantyczne kłopoty polskiego rządu. Komisja Europejska uruchamia procedurę naruszenia prawa

Z Brukseli przyszły kolejne fatalne wieści dla rządu Mateusza Morawieckiego i po raz kolejny dotyczą skoku na niezależność polskich sędziów, która ma być zagrożona poprzez nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej. Zdaniem Komisji Europejskiej nowy system dyscyplinarny podważa niezawisłość polskich sędziów, nie oferując koniecznych gwarancji, aby chronić ich przed kontrolą polityczną, zgodnie z wymogami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To zmusiło unijnych komisarzy do wszczęcia kolejnego postępowania o naruszenie prawa unijnego, co potwierdzono wysyłając do Warszawy pismo z formalnym zawiadomieniem.

– Izba Dyscyplinarna składa się wyłącznie z nowych sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądownictwa, której sędziowie członkowie są obecnie powoływani przez polski parlament (Sejm) – wskazała KE. Komisja uważa też, że Polska nie wypełniła swoich zobowiązań wynikających z art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który gwarantuje prawo sądów do wnioskowania o wydanie orzeczeń w trybie prejudycjalnym przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

“Funkcjonowanie mechanizmu pytania prejudycjalnego, który stanowi trzon porządku prawnego Unii, wymaga, aby sądy krajowe mogły odwoływać się do Trybunału Sprawiedliwości UE w każdej sprawie, którą uznają za niezbędną, na każdym etapie postępowania” – informuje KE.

Rząd ma teraz dwa miesiące na odpowiedź w sprawie zarzutów podniesionych przez komisarzy. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że rząd w Warszawie po raz kolejny będzie udawał Greka i stał na stanowisku, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, kompletnie ignorując pojawiające się ostatnio niemal co tydzień kolejne informacje o szykanowaniu sędziów, którzy wydali niewłaściwe z punktu widzenia władzy wyroki.

– Ta odpowiedź może dać polskiemu rządowi szanse, by wyjaśnić, co robi, by zmienić stanowisko. To jak w każdej procedurze o naruszenie prawa UE pierwszy krok, który pozwala krajowi odpowiedzieć na pytania – powiedział na środowej konferencji prasowej w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Inaczej mówiąc, zaczyna się kolejny smutny serial z Polską w roli głównej, który przez obecną władzę ponownie zostanie wykorzystany jako argument za spiskiem opozycji z międzynarodowymi siłami, które chcą obalić “dobrą zmianę”. Kto wie, czy nowe paliwo w tej sprawie nie spada PiS-owi jak manna z nieba. W sam raz na kampanię wyborczą.

Źródło: TVN24

Fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie