Kultura Polityka i Społeczeństwo

Gala Nike 2021 pełna wątków politycznych. “Gdzie są dzieci z Michałowa? Rodziny bez granic”

Nagroda Nike 2021 trafiła do Zbigniewa Rokity za “Kajś”. Podczas gali pojawiły się jednak wątki polityczne.  – Chcielibyśmy, żeby ten wieczór był wesoły, ale te pytania, które zadają państwo na kartkach, to nie są sprawy, które można zostawić za drzwiami, to są sprawy, które budzą sprzeciw nas wszystkich, te pytania, które są na kartkach, które nie mają odpowiedzi, a na które odpowiedzi muszą się znaleźć – zaczęła prowadząca wydarzenie Grażyna Torbicka.

Chodziło jej o protest publiczności, która unosiła kartki z napisem: “Gdzie są dzieci z Michałowa? Rodziny bez granic”.

Nike 2021 z wątkiem politycznym

To jednak nie wszystko. Gala pełna była politycznych wypowiedzi, które dot. imigrantów, którzy znajdują się na granicy z Białorusią.

Chciałbym, żebyśmy chwilę pomyśleli o osobach, które nie mogą tutaj z nami być, bo są na granicy – mówił Kasper Bajon, pisarz, poeta, filmowiec.

– Wierzę, że literatura może zmienić świat. Mam nadzieję, że za rok do takich sytuacji nie będzie dochodzić – dodawał Krzysztof Fedorowicz, poeta i prozaik.

– Przepraszam, ale nie możemy mówić o niczym innym w tych dniach – wtórowała im dziennikarka i autorka książek Aleksandra Lipczak, odczytując list grupy Rodziny bez granic. – Żadne podziały polityczne nie są ważne, jeśli mówimy o ciele konkretnego dziecka – dodała.

To co dzieje się wokół nas psuje nastrój w tej sali. To całe faszystowskie g**no, w którym się znajdujemy, też się kiedyś skończy – to z kolei Grzegorz Piątek, autor “Najlepszego miasta świata…”.

Dziękuję, że mają państwo te kartoniki, które stają się równie warte lektury, jak książki – kierował swoje słowa do publiki poeta Jacek Podsiadło.

Sytuacja na granicy

Kryzys graniczny trwa. Jak na razie nie wiadomo, kiedy zostanie rozwiązany. Dramatyzmu dodała teraz sprawa dzieci z Michałowa. Polacy dopytują się, gdzie obecnie się znajdują.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie