Polityka i Społeczeństwo

Fundacja zapytała o mityczne strategie walki z pandemią Szumowskiego. Nie uwierzycie, co pokazało jej ministerstwo

Minister Szumowski
Flickr.com/KPRM

Łukasz Szumowski twierdził, że przed odejściem z resortu zdrowia przygotował plany na jesienną walkę z pandemią. Fundacja e-Państwo poprosiła ministerstwo o ich udostępnienie. Otrzymała sześciostronicowy dokument.

Gdzie są plany Szumowskiego?

Przygotowałem wszystkie plany na jesień, myślę, że mój następca będzie je wdrażał w sposób bezpośredni – powiedział 18 sierpnia Łukasz Szumowski w wywiadzie dla RMF FM. Sytuacja, której jesteśmy teraz świadkami – gwałtowny przyrost zachorowań, coraz więcej zgonów, problemy służby zdrowia – każą zadać pytanie, co stało się z tymi planami. Czy następca Szumowskiego, Adam Niedzielski, zignorował strategie byłego ministra? A może plany te nigdy nie powstały? „Sprawdzam” powiedziała Fundacja e-Państwo i poprosiła resort zdrowia o udostępnienie owych strategii.

Ministerstwo zdrowia nie spieszyło się z odpowiedzią (może szukało tych dokumentów?) ale wreszcie Fundacja się doczekała. Choć to, co dostała, nie było tym, czego się spodziewano. Zamiast kilkusetstronicowych analiz, resort przysłał… link do 6-stronicowego pdf-a o tytule „Strategia walki z pandemią COVID-19”. Dokument dostępny jest na stronie ministerstwa, każdy może go przeczytać. Aha, ma 6 stron, ale jedna to okładka.

Powtórzmy: Fundacja poprosiła o plan walki z COVID-19 przygotowany przez byłego ministra. Otrzymała kilkustronicowy dokument z ogólnymi wytycznymi, takimi jak: „zwiększenie zdolności do testowania”, „zwiększenie liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 oraz dostępnych respiratorów”, „Utworzenie w każdym województwie szpitala koordynacyjnego”. A w nazwie pliku ma datę 9 października.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie