Gospodarka

Frankowicze triumfują! Rewolucyjny wyrok Sądu Najwyższego, który wszystko zmieni

kredyt
Shutterstock

Sąd Najwyższy zdecydował, że bank ma oddać kredytobiorcy zapłacone raty a kredytobiorca staje się właścicielem mieszkania. Bank zaś musi ponownie zwrócić się do sądu po zwrot wypłaconego kredytu.

Już 2020 rok był dla właścicieli kredytów w szwajcarskiej walucie niezwykle udany – wygrali w sądach powszechnych rekordową liczbę konfrontacji z bankami. Decyzja Sądu Najwyższego zapewne podtrzyma tę tendencję również w tym roku, a nawet pewnie dodatkowo ją wzmocni.

Sądy w naszym kraju coraz częściej przyznają rację kredytobiorcom i nakazują unieważnienie umów kredytowych lub przewalutowanie kredytu na złotego po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu, ale z zachowaniem frankowego oprocentowania, które jest dla kredytobiorcy korzystniejsze niż oprocentowanie w rodzimej walucie.

Prawdziwy przełom jednak dopiero przed nami. 25 marca Sąd Najwyższy pokazać ma obowiązującą wykładnię i wyjaśnić nieścisłości w dotychczasowym orzecznictwie. Chodzi m.in. o to, jak po uzyskaniu sądowego rozstrzygnięcia strony sporu mają rozliczyć unieważniony lub przewalutowany kredyt – trzeba np. ustalić, czy bankowi przysługuje roszczenie z tytułu bezumownego korzystania z kapitału.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że sprawa kredytów w szwajcarskiej walucie stała się przedmiotem sporu politycznego, a także była wykorzystywana w kampaniach wyborczych. Kandydujący na prezydenta Andrzej Duda w 2015 roku obiecał właścicielom doprowadzenia do zmian w prawie, które pozwolą przewalutować kredyt we frankach na kredyt w złotym po kursie z dnia jego zaciągnięcia. Wybory wygrał, ale do zmian w prawie nie doprowadził – frankowi kredytobiorcy zostali przez niego ordynarnie oszukani.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości starał się natomiast dbać o interesy instytucji finansowych. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, skoro najpierw wicepremierem i ministrem finansów a potem premierem został Mateusz Morawiecki, który do pracy w rządzie przeniósł się wprost z fotela prezesa banku BZ WBK należącego do hiszpańskiego Santandera. Media donosiły wówczas o tajnym porozumieniu Morawieckiego z Hiszpanami i zdeponowaniu na specjalnym koncie gigantycznych pieniędzy dla byłego już prezesa BZ WBK.

Źródło: Wyborcza.biz

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie