Gospodarka

Firmy się nie certolą. To spotyka pracowników, którzy się nie chcą szczepić

koronawirus
Flickr.com/KPRM

Pierwsze osoby straciły już pracę, bo nie chciały się zaszczepić przeciwko COVID-19 – pisze Prawo.pl. Co zrobią sądy pracy?

Przedsiębiorcy zaczęli kalkulować, co im się bardziej opłaca w powrocie do normalności. Portal Prawo.pl otrzymuje pierwsze sygnały, że są już osoby tracące pracę, bowiem nie zamierzają się zaszczepić. Jak przyznają eksperci od prawa pracy, sprawa jest skomplikowana. Po stronie pracowników stoi prawo, ale przedsiębiorcy także mają swoje argumenty.

Z jednej strony szczepienia przeciw COVID-19 nie są obowiązkowe, co nie powinno obligować pracodawcy do wydania polecenia wakcynacji. Z drugiej zaś strony, pracodawca ma obowiązek zapewnienia w zakładzie pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a pracownik ma za zadanie współdziałać z pracodawcą w ramach realizowania tego rodzaju obowiązków – mówi w rozmowie z Prawo.pl, Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka ds. prawa pracy Pracodawców RP.

Jak pisze portal, coraz więcej firm wykorzystuje marketingowo fakt zaszczepienia wszystkich pracowników, co ma na celu zachęcanie potencjalnych klientów do korzystania z usług. Np. w kancelarii prawnej, która publicznie ogłasza, że wszyscy jej pracownicy są zaszczepieni, zachęcając klientów do kontaktu, pracownik niezaszczepiony może stanowić problem.

Jak zauważa portal, determinacja pracodawców w powrocie do normalności jest na tyle duża, że są w stanie wziąć na siebie ryzyko przegranych spraw w sądach pracy.

Pytanie, czy sądy pracy uznałyby za zasadne rozwiązanie umowy o pracę z powodu niezaszczepienia się pracownika, kierując się wykładnią przepisów o realizacji obowiązku pracodawcy dotyczącego zapewnienia bhp i braku współdziałania pracownika z pracodawcą w tym zakresie – zastanawia się Katarzyna Siemienkiewicz.

Specjalistka od prawa pracy wskazuje, że zwolnienie pracownika z powodu niepoddania się szczepieniu można rozpatrywać w kategoriach naruszenia zakazu dyskryminacji.

Źródło Prawo.pl

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie