Polityka i Społeczeństwo

Firma z “układu wrocławskiego” pomogła Dudzie wygrać wybory. Dostała milion ze środków publicznych?

Konwencja PiS
Flickr.com

Okazuje się, że firma, która prowadziła internetową kampanię wyborczą Andrzejowi Dudzie, w tym samym czasie dostała milion złotych od spółki, która z kolei za środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju miała inwestować w start-upy.

HyperCrew

Spółka z Nowego Sącza, HyperCrew, to firma Pawła Bobyka i Andrzeja Rabsztyna. W maju 2020 r. z jej usług korzystał sztab Andrzeja Dudy. Jak wiemy, była to słuszna decyzja, bowiem Duda wygrał wybory, a niektórzy eksperci są zdania, że wspomniana spółka mocno mu w tym pomogła. 

Tyle że usługi HyperCrew kosztowały sztab sporo, bo aż 1,48 mln zł.

Pikanterii sprawie dodaje rp.pl:

“(…) pełnomocnik komitetu wyborczego obecnego prezydenta, poseł PiS Krzysztof Sobolewski, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” nie kojarzy nawet nazwy spółki. Po wielu wysiłkach ustalamy, że firmę polecił Karol Kotowicz, były współpracownik agencji pr R4S Adama Hofmana, przed „dobrą zmianą” – rzecznika PiS. Kotowicz, który podobnie jak Hofman pochodzi z Wrocławia dziś pracuje w Centrum Informacyjnym Rządu.”

Przełomowy klient

Dla spółki Duda okazał się ważnym klientem. Jak podaje dziennik, w 2018 r. miała przychody netto ze sprzedaży w wysokości 4,4 mln zł i zysk netto – tylko 37 tys. zł. Większe kwoty pojawiły się jednak też z innego źródła. Pod koniec maja 2020 spółka otrzymała aż milion złotych od spółki inwestującej w start-upy: Czysta3.vc. To firma, jaką założył Radosław Tadajewski, biznesmen z Wrocławia. Jego partnerem w firmie jest zaś były PiS-owski minister skarbu – Dawid Jackiewicz.

“Poprzednik Czysta3.vc, czyli 303 Innovation Fund został założony pod projekt grantowy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – Alfa Bridge, dodaje rp.pl.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie