Polityka i Społeczeństwo

Firma Mejzy namawiała nieuleczalnie chorych na niesprawdzone terapie? Wiceminister odpowiada na zarzuty

screen/ YouTube

Łukasz Mejza odpowiada na zarzuty zawarte w artykule WP. Portal napisał, że firma obecnego wiceministra sportu zarabiała, namawiając rodziców chorych dzieci na niepotwierdzone medycznie terapie.

Firma obecnego wiceministra sportu przekonywała, że jest w stanie zorganizować leczenie wielu nieuleczalnych chorób?

To zarzut pojawiający się w artykule Wirtualnej Polski. Obecny wiceminister sportu Łukasz Mejza był właścicielem firmy Vinci NeoClinic, która miała przekonywać rodziców chorych dzieci do podjęcia leczenia w klinice w Ameryce Południowej. Chodziło o terapię “pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi”. To metoda uznawana przez lekarzy w Polsce i na całym świecie za niesprawdzoną i niebezpieczną.

– Żadna szanująca się klinika i żaden odpowiedzialny lekarz nie będzie przekonywał, że terapią komórkami macierzystymi jest w stanie dziś skutecznie wyleczyć szereg różnych chorób, od problemów neurologicznych, przez uszkodzenia rdzenia kręgowego po nowotwory. Nie ma na to dowodów naukowych – wyjaśnia w rozmowie z WP.pl prof. Jerzy Dulak, najbardziej szanowany w naszym kraju ekspert w dziedzinie komórek macierzystych.

Foldery ze zdjęciami, które można kupić w agencji fotograficznej

Foldery firmy nowego wiceministra sportu były ilustrowane zdjęciami, które w agencji fotograficznej można kupić za kilkadziesiąt dolarów (kilkaset złotych). Przez ponad dwadzieścia stron folderu reklamowego pacjent jest przekonywany, że terapia uważana za lekarzy za niepotwierdzoną, a nawet niebezpieczną, może wyleczyć wiele chorób, które dziś wydają się wyrokiem. Chodzi o większość odmian raka, autyzm, udar mózgu, choroby Alzheimera i Parkinsona, stwardnienie rozsiane, dystrofia mięśni; terapia miała sobie radzić nawet z odbudową układu nerwowego.

Nasi pacjenci to w głównej mierze osoby, które cierpią na schorzenia uznawane do tej pory za nieuleczalne. (…) terapia Vinci NeoClinic łamie wszystkie bariery znane do tej pory w medycynie – głosi fragment ulotki rozpowszechnianej przez firmę. Na ostatniej stronie znajdował się numer telefonu Mejzy dla chcących umówić się na leczenie. Koszt terapii? 80 tys. dolarów na początek.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie