Gospodarka

Fatalne wieści dla naszych portfeli, eksperci bezlitośnie oceniają działania rządu ws. inflacji. “Nie widzę światełka w tunelu”

Ekonomiści nie mają złudzeń, że rząd się kompromituje w walce z inflacją i nie mają dobrych informacji dla naszych portfeli.

Portfele Polaków pustoszy drożyzna, co zostało potwierdzone przez wczorajszy wstępny odczyt inflacji. Wzrost cen w czerwcu wyniósł 15,6 proc. Według ekonomistów rząd i NBP się kompromituje w walce z inflacją, a cenowe tsunami będzie nam jeszcze towarzyszyło.

Sytuację gospodarczą w Polsce komentowali goście “Faktów po Faktach” – Rafał Baniak, prezes Pracodawców RP i były wiceminister skarbu państwa, oraz dr Bogusław Grabowski ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Wszystko przed nami

Dr Bogusław Grabowski uważa, że nie mamy do czynienia ze szczytem inflacji i cały czas “wspinamy się pod górę”. Według niego inflacja spowolni pod koniec roku, ale początek przyszłego to będzie kolejna bomba i wskazał na drastyczny wzrost cen energii i gazu. – Na razie nie widzę tutaj żadnego światełka w tunelu – stwierdził.

Ekspert skrytykował prowadzoną od lat przez rząd politykę makroekonomiczną i zwrócił uwagę, że inflacja sobie powoli rosła już przed epidemią koronawirusa, gdy zbliżyła się do 5 proc., a cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosił 2,5 proc. Później pandemia, a teraz wojna zaczęły “podkręcać” wskaźniki inflacyjne. Ekonomista prognozuje stagflację.

– Będziemy mieli coraz większą inflację przy spadającym tempie wzrostu, co jest najgorszym możliwym wariantem sytuacji ekonomicznej, jaki sobie można wyobrazić, a rząd cały czas swoją polityką makroekonomiczną i Narodowy Bank Polski do spółki dolewają oliwy do ognia – grzmiał.

Rząd dolewa oliwy do ognia

Z kolei Rafał Baniak zwrócił uwagę, że Rada Polityki Pieniężnej ciągnie wózek inflacyjny w jedną stronę, działania rządu idą w przeciwnym kierunku.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie