Polityka i Społeczeństwo

Fatalne nastroje społeczne. Polacy zaniepokojeni sytuacją w kraju [SONDAŻ]

Fot. Flickr/Sejm RP

Polacy są zaniepokojeni sytuacją kraju. Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kantar wynika, że znaczna większość naszych rodaków uważa, że sprawy w kraju idą w złą stronę.

Nastroje społeczne w Polsce uległy pogorszeniu. Widać to w różnicach między najnowszym sondażem Kantar a analogicznym badaniem z poprzedniego miesiąca. Spadł odsetek osób pozytywnie oceniają kierunek zmian w kraju, a aż o 16 punktów procentowych wzrósł odsetek mających odmienne zdanie.

Z listopadowego sondażu wynika, że aż 67 procent Polaków uważa, że sprawy w Polsce idą w złą stronę. Zaledwie 19 procent ocenia sytuację w kraju dobrze, a pozostałe 14 procent nie ma zdania na temat kierunku zmian.

Negatywna jest też ocena polskiej gospodarki. Aż 73 procent badanych uważa, że znajduje się ona w złym stanie – w tym 31 procent ocenia ten stan na „głęboki kryzys”. Tylko 21 procent badanych ocenia gospodarkę pozytywnie, ale tylko 2 procent dostrzega jej „dynamiczny rozwój”. Odsetek osób, patrzących na sprawę pesymistycznie, wzrósł aż o 12 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

Z sondażu wynika też, że Polacy obawiają się pogorszenia warunków życia. Aż 53 procent respondentów wskazuje na ich pogorszenie, w tym 17 uważa, że będzie ono znaczne. 27 procent badanych jest zdania, że warunki życia w najbliższej przyszłości się nie zmienią, a zaledwie 13 wierzy w ich poprawę.

Jak widać, nastroje społeczne spadają. Jak zauważono w komentarzu do badania Kantar, wskaźniki wracają do poziomu z kwietnia, gdy Polacy po raz pierwszy mierzyli się z lockdownem i niepewnością dotyczącą rozwoju pandemii. Potem nastąpiło rozluźnienie, które znalazło odbicie w trochę bardziej optymistycznych nastrojach. Co istotne, poziom negatywnej oceny biegu spraw w Polsce wzrósł bardzo znacząco. Wśród przyczyn na pewno można wymienić postawę rządu w walce z pandemią – wróciliśmy do stanu niepewności o przyszłość – oraz wobec trwających w kraju protestów.

Źródło: Dziennik.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie