Gospodarka

Fatalna wpadka Ministerstwa Finansów. Jawnie dyskryminują część podatników?

W połowie grudnia zwracałam uwagę na opieszałość urzędników Ministerstwa Finansów, którzy choć wprowadzili na wszystkich przedsiębiorców w Polsce obowiązek przesyłania drogą elektroniczną Jednolitego Pliku Kontrolnego, to nie przygotowali odpowiednich, bezpłatnych narzędzi, by z tego obowiązku podatnicy mogli się wywiązać. Dziś, gdy do upływu terminu rozliczenia podatku VAT w formie JPK zostało już mniej niż 2 tygodnie, takie narzędzie jest wprawdzie dostępne na stronie ministerstwa, jednak jak się okazuje nie dla każdego.

Urzędnicy uznali bowiem, że aplikacja, która pozwoli bezpłatnie wprowadzić dane z rejestrów VAT do ministerialnego systemu, dostępna będzie tylko dla tych podatników, którzy używają systemów operacyjnych Windows lub Linux. Wszyscy użytkownicy systemu firmy Apple, czyli najczęściej popularnych Macbooków będą musieli dostosować swoje komputery na własny koszty. Do redakcji portalu Money.pl informację przesłał jeden z internautów: “Ministerstwo Finansów (…) przygotowało szereg rozwiązań. Wszystkie one są opracowane na system Windows. Istnieje wiele firm pracujących na komputerach MAC z systemem osX, które nie używają Windowsa. (…) Sytuacja jest chora. Ministerstwo próbuje mnie zmusić do zakupu licencji oprogramowania systemowego Windows, a tym samym wprowadza obowiązek nie dając części obywateli możliwości wywiązania się z niego” – pisze pan Aleksander.

Urzędnicy ministerstwa przyznali, że problem faktycznie istnieje, ale na ten moment niewiele zamierzają z tym zrobić. Zdaniem ministerstwa, 90% podatników używa systemów operacyjnych, na które aplikację przygotowano, więc problem nie jest istotny. Przyznają jednak, że rozważą dodanie innych systemów operacyjnych, w tym MAC OS w toku dalszych prac nad aplikacją. Zanim to się jednak stanie, przedsiębiorcy zostaną pozostawieni sami sobie i na ich barki spadną koszty zakupu oprogramowania księgowego, które pomoże obsługiwać JPK. Jak widać, jawna dyskryminacja części podatników nie jest dla MF barierą, której przekroczyć nie zamierzają. Wiadomo – budżet musi się spinać, a pieniądze z podatków płynąć szerokim strumieniem.

Powód ujawnionej dyskryminacji przedsiębiorców używających produktów Apple jest prozaiczny – koszty. Ministerstwo uznało, że przygotowanie aplikacji kompatybilnej także z systemem MAC OS jest po prostu zbyt drogie. A że jest też drogie dla przedsiębiorców? O tym już w resorcie pamiętać nie chcą.

Źródło: Money.pl

fot.flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie