Polityka i Społeczeństwo

Falstart Polskiego Ładu, Piontkowski znalazł winnych chaosu z pensjami nauczycieli. “Nie zrozumieli zasad”

Minister Piontkowski
Flickr.com/Kancelaria Premiera

Polski Ład zaliczył gigantyczny falstart. Nauczyciele z przerażeniem odkryli, że ich styczniowe pensje zmalały o kilkaset złotych. Dariusz Piontkowski znalazł winnych zamieszania. – Księgowi nie zrozumieli zasad – tłumaczy wiceminister edukacji.

Nie o takim starcie Polskiego Ładu marzyli na Nowogródzkiej. Nowy program PiS stał się już symbolem finansowych strat.

Nauczyciele, którzy otrzymują swoje wynagrodzenia z góry, z przerażeniem spojrzeli na stan konta. Ich styczniowe pensje w wielu przypadkach były niższe nawet o kilkaset złotych.

Rząd nie poczuwa się do winy, minister Przemysław Czarnek nazwał te doniesienia „dezinformacją”, a resort edukacji stwierdził, że „żaden kurator oświaty nie potwierdził tego rodzaju sytuacji”. Winnych problemu znalazł wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. W rozmowie z Telewizją Republika wskazał, że są to… księgowi, którzy „nie do końca zrozumieli, jakie są zasady nowego systemu podatkowego”.

Być może stąd błędne przekazanie informacji nauczycielom i – w nielicznych przypadkach – tego typu sytuacje, że wynagrodzenie w styczniu okazywało się nieco niższe niż w grudniu – ocenił Piontkowski. Dodał też, że „zawsze warto tłumaczyć, jakie są zasady prawa obowiązującego w Polsce, także prawa podatkowego”.

Jest to lekcja, że trzeba jeszcze więcej informacji przekazać publicznie do wyspecjalizowanych instytucji, do księgowych – podkreślił wiceminister.

W opinii ekspertów Polski Ład dodatkowo komplikuje i tak już niełatwe przepisy podatkowe. Może więc warto było poczekać ze zmianami, tak by wszyscy mogli je opanować? Według wiceministra nie było to możliwe.

System podatkowy obowiązuje od początku roku i trudno wprowadzać te zmiany w trakcie roku – ocenił Piontkowski. Może więc warto było zainwestować w kampanie, które tłumaczyłyby zawiłości pisowskiego programu? Niestety, partii rządzącej wystarczyło wyobraźni na stworzenie propagandowych ulotek, które wychwalały program pustymi hasłami…

Źródło: Polsat News

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie