Kultura

Eurowizja nie zaśpiewa w tym roku. Konkurs odwołany

Eurowizja 2020 odwołana z powodu korona wirusa

Z powodu pandemii koronawirusa odwoływane są kolejne imprezy sportowe i kulturalne. Wczoraj podjęto decyzję o przełożeniu piłkarskiego EURO, dziś wiadomo, że podobny los spotkał Konkurs Piosenki Eurowizji.

Eurowizja nie zaśpiewa w 2020 roku

W ostatnich tygodniach nie ma dnia bez informacji o tym, jak koronawirus uderza w życie kulturalne. Przesunięto światową premierę nowego filmu o przygodach Jamesa Bonda, przerwano zdjęcia na planie „Wiedźmina”, a Tom Hanks poinformował, że zdiagnozowano u niego wirusa. Przez ten czas zastanawiano się też, co z tegorocznym konkursem piosenki Eurowizji. Imprezę zaplanowano między 12 a 16 maja, piosenkarze zaśpiewać mieli w hali Ahoy w Rotterdamie. Już wiadomo, że europejskich piosenek w 2020 roku nie usłyszymy.

Organizatorzy poinformowali w środę, że konkurs zostanie odwołany. Oficjalne oświadczenie pojawiło się na profilach Eurowizji w social mediach.

Z dużym żalem jesteśmy zmuszeni ogłosić odwołanie Konkursu Piosenki Eurowizji w 2020 roku w Rotterdamie. W ostatnich tygodniach szukaliśmy sposobów, by umożliwić organizację konkursu. Jednak niepewność wynikająca z rozprzestrzeniania się COVID-19 w całej Europie oraz ograniczenia nałożone przez holenderskie władze, oznacza że Europejska Unia Nadawców podjęła trudną decyzję, iż niemożliwe jest odbycie konkursu zgodnie z planem – czytamy w oświadczeniu.

Eurowizja jak EURO – w 2021 roku

Nie podjęto ostatecznej decyzji, co z przyszłością imprezy. W oświadczeniu nie pojawia się konkretna data powrotu konkursu.

EBU, NPO, NOS, AVROTROS i Rotterdam będą kontynuować rozmowy na temat organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji w 2021 roku – napisano. Prawdopodobnie imprezę czeka los podobny do piłkarskiego EURO, czyli przełożenie edycji o rok. Autorzy oświadczenia proszą jednak fanów Eurowizji o cierpliwość w czekaniu na kolejne informacje.

Wszyscy jesteśmy zrozpaczeni, że Konkurs Piosenki Eurowizji nie odbędzie się w maju, ale wiemy, że cała rodzina Eurowizji na całym świecie będzie nadal się wzajemnie wspierać w tym ciężkim czasie – napisano na koniec komunikatu.

W tegorocznej edycji konkursu Polskę reprezentować miała zwyciężczyni The Voice of Poland Alicja Szemplińska z piosenką „Empire”. Obecnie nie wiadomo, czy 17-latka pozostanie reprezentantką.

Źródło: Onet, zdjęcie: Review News / Shutterstock.com

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie