Gospodarka

Emeryci się zbuntują? Wkrótce będą mogli tylko pomarzyć o wypłatach emerytur do ręki

Niektórzy seniorzy mogą mieć wkrótce spory problem. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy nie znają się na nowych technologiach. Władze zmuszą ich do założenia konta w banku. W planach rządu jest bowiem stopniowa rezygnacja z gotówkowych świadczeń emerytalnych.

Emeryt bez gotówki, za to z kontem

Projekt nowej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada m.in. wprowadzenie od 1 stycznia 2022 r. bezgotówkowej formy wypłaty emerytur i rent.

Innymi słowy, emerytury przestaną być zanoszone seniorom przez listonoszy. Środki będą trafiać na konta w banku.

Ustawodawca zakłada jednak, że emeryci, którzy już pobierają świadczenie, będą mogli nadal otrzymywać je w gotówce. Z kolei w przypadku seniorów, którzy mają dostać świadczenie po 31 grudnia 2021 roku, możliwa będzie jeszcze inna niż bezgotówkowa forma wypłat, ale tylko w wyjątkowych okolicznościach i po uzyskaniu zgody ZUS.

Problem emerytów

Dla emerytów to spory problem. Po pierwsze, część z nich nie korzysta z Internetu i nie potrafi obsłużyć komputera. To zaś ułatwia sprawdzanie, czy na koncie pojawiły się pieniądze. Do tego część banków ogranicza już swoje placówki gotówkowe, co przy okazji utrudnia wypłatę środków z kont dla wielu seniorów.

Warto do tego dodać, że wkróce ma zostać zaprezentowany obywatelski projekt emerytur stażowych. Ten umożliwiałby przejście na emeryturę po 35 latach opłacania składek dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Ponoć “mogłoby rocznie skorzystać 200 tys. osób”. Brzmi to ciekawie, ale, jak wyliczają eksperci, oznacza też niższe emerytury.

Źródło: InnPoland

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie